Koronavirüs salgını nedeniyle pek çok işyeri kapatılırken, işten çıkarılan vatandaşların yanı sıra ücretsiz olarak izne çıkarılan vatandaşlar da mevcut. Bu durum kısa süre içerisinde ekonomik sıkıntı yaşamalarına neden oldu. Hükümet tarafından geçtiğimiz haftalarda dar gelirli ailelere destek olmak için ihtiyaç destek kredisi açıklandı.

Geliri 5 bin liranın altında olan aileler için kamu bankaları tarafından 10 bin liraya varan 6 ay geri ödemesiz düşük faizli ihtiyaç destek kredisi verileceği belirtildi. Kredi açıklamasının ardından 3 kamu bankası harekete geçti. Ziraat Bankası, Halkbank ve Yapı Kredi tarafından verilecek kredi desteği için binlerce kişi harekete geçti. Kısa sürede rekor başvuru alındı. Ödemeler ihtiyaca göre 5 bin lira, 7 bin 500 lira ve 10 bin lira olarak gerçekleştirilecek. Bir süre başvuruları toplayan kamu bankaları değerlendirmeye başladı. Değerlendirmelerin sonuçları ise açıklanmaya başladı. İnternet bankacılığı aracılığıyla bu sonuçlara ulaşmak mümkün.

Özel Bankalarda İhtiyaç Destek Kredisi Verecekler Mi?

Kamu bankaları elini taşın altına koymuşken bu süreçte özel bankalardan henüz bir açıklama gelmedi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yaptığı açıklamalarda kamu bankalarının verdiği desteğin altını bir kez daha çizerken özel bankalara yüklendi. Açıklamalarında ‘Kamu bankaları bu süreçte vatandaşların yanında olduğunu verdiği desteklerle göstermiştir. Henüz özel bankalardan bir açıklama gelmedi. Özel bankaların takındığı bu sessiz tavır elbette bizleri üzmektedir. Onları da bu sürece destek olmaya ve vatandaşlara ekonomik olarak destek olmaya davet ediyorum’ dedi.

Vatandaşlar tarafından da özel bankaların süreç kapsamında temel ihtiyaç destek kredisi vermelerini istedikleri belirlendi. Bu konuda henüz bankalardan bir geri dönüş yapılmadı. Şimdilik destek veren Ziraat Bankası, Yapı Kredi ve Halkbank dışında bir banka bulunmuyor.