Özel Bankalar Sınıfta Kaldı! Vatandaşın Özel Banka Şikayeti Bitmiyor!

Koronavirüs salgını nedeniyle vatandaşın yaşadığı ekonomik kaygıları gidermek için elini taşın altına koyan kamu bankalarının aksine özel bankalar vatandaşlardan not alamadı. Sınıfta kalan özel bankalar uyguladıkları fahiş fiyatları, kredi başvurularının olumsuz değerlendirilmesi, vatandaşın oyalanması gibi çeşitli iddialarla gündeme gelmeye devam ediyorlar.

EKONOMİ 16.04.2020 - 10:43 16.04.2020 - 10:43

 Koronavirüs salgını nedeniyle ekonomik endişe yaşayan vatandaşlar için kamu bankaları harekete geçti. Düşük faizli kredi ve kredi borcu erteleme çalışmalarını devreye sokan bu bankalar vatandaşın ekonomik kaygılarını bir nebze olsun dindirmeyi başardı. Özel bankalardan da aynı tavrı bekleyen vatandaşlar büyük hayal kırıklığı yaşadılar. Pek çok özel banka bu süreçte vatandaşların ihtiyaçlarını görmezden geldiği gibi durumdan yararlanarak ürün fiyatlarını ve faiz oranlarını yükseltti.

Özel bankalara başvuru yapan vatandaşlar, taleplerinin karşılanmadığı, görmezden geldiği ve çeşitli bahanelerle oyalandıklarını dile getirdiler.

Özel Bankalar Fırsatçılık Yapıyorlar!

Pek çok vatandaşın hesabına, hiçbir neden göstermeden bloke konduğu ortaya çıktı. Bankalardan destek beklerken yaşadıkları durumlar karşısında büyük şaşkınlık yaşayan müşteriler ise çeşitli şikayet sitelerinde şikayetlerini dile getiriyorlar. Kredi borçlarının ertelenmesi konusunda taleplerle yaklaşan müşterilerin başvurularına geri dönüş yapılmadığı, nakit ihtiyacı nedeniyle kredi başvurusu yapan kişilere olumsuz yanıt verildiği belirlendi.

Kredi borcu erteleme sürecinde pek çok özel banka, yoğun taleplerden faydalanmak istediler. Bu süreçte vade farkı üzerine 2 ay vadede 1.200 liralık ek ödeme aldıkları belirlendi. 2 aylık ertelemede 0 ay vadeli bir erteleme içinse 970 liralık faiz konduğu açıklandı.

BDDK Başkanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yaptığı son uyarılarda özel bankalar bir kez daha gündeme geldi. Özel bankaların bu süreçte vatandaşın yanında olmamasının ve çeşitli fırsatçılık olaylarıyla gündeme gelmelerinin doğru bulunmadığı ve hükümetin sürecin takipçisi olacağı belirtildi.

En güncel ekonomi haberlerinden anında haberdar olmak için mobil uygulamalarımızı yükleyiniz

ANDROİD İÇİN TIKLAYINIZ

İOS İÇİN TIKLAYINIZ