Koronavirüs salgını nedeniyle alınan ekonomik tedbirler kapsamında kamu bankaları vatandaşa kredi erteleme ve kredi verme konusunda çeşitli destekler sunduğunu açıklamıştı. Hükümet tarafından da sürece destek olmak umuduyla ekonomik önlem paketleri açıklandı. Bu süreç içerisinde özel bankaların harekete geçmemeleri ve aksine vatandaşa köstek olma çabaları tartışmalara neden oldu.

Geçtiğimiz günlerde BDDK Başkanı ve Cumhurbaşkanının ardından Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından da özel bankalar sert bir dille uyarılmıştı. Sürecin takipçisi olacaklarını söyleyen Albayrak, özel bankaları sürece dahil olmaya davet etti.

Vatandaşların mevcut kredi ve kredi kartı borçlarını ertelemeyen, ertelemek için fahiş faiz oranları uygulayan, yapılan pek çok kredi başvurusuna olumsuz cevap veren bankalar hakkında her geçen gün artan şikayetlerin üzerine şok bir iddia daha eklendi.

Müşteriler Arasında Ayrımcılık Yapıldığı İddia Ediliyor!

Yapılan şikayet sayısı her geçen gün artarken işin rengi de değişmeye başladı. Şikayette bulunan müşterilerin büyük bir kısmı, müşteriler arasında ayrımcılık yapıldığını iddia ediyorlar. Yapılan kredi başvurusunun onaylanması ve bu süreçte ödeme için şubeye çağrılma işleminin ardından bankada müşteriden kefil istendiği ve bunun karşılığında pek çok sözleşme ve belge çıkarıldığı iddia ediliyor.

Özellikle koronavirüs salgını nedeniyle pek çok kişinin evden çıkmadığı bu dönemde özel bankaların müşterilere sonradan sunduğu kefil dayatması büyük şaşkınlığa neden oldu. Bu dönemde özel bankaların kredi hacminde ciddi bir düşüş meydana geldi. 5 milyar liralık düşüş sonrasında özel bankaların yapılan 5 kredi başvurusundan sadece birine olumlu yanıt verdikleri  belirlendi.

isbilgisi.com