Ana Sayfa GÜNDEM Oyun Bağımlılığı Resmi Hastalık Olarak Kabul Edildi

Oyun Bağımlılığı Resmi Hastalık Olarak Kabul Edildi

Oyun bağımlılığı resmi hastalık olarak kabul edildi. Oyun bağımlısı olmak için en az 12 ay aynı hareketleri tekrarlamak gerekiyor.

3
0
Paylaş

Oyunlara gerekenden daha fazla önem veren ve oyun dışında her şey dışlayan insan sayısı her geçen gün artıyor. Oyun bağımlılığı resmi olarak rahatsızlık olarak kabul edildi. Online oyunların her yaş grubundan insana hitap etmesi ile beraber çok sayıda insan oyun oynuyor.

Gerekenden Daha Fazla Önem Veriliyor

Bir süre sonra bu oyunlara bağımlı olan insan sayısı artış gösteriyor ve insanlar sosyalleşmek istemiyorlar oyunlara gerekenden çok daha fazla önem vererek hayat biçimlerini oyunların yön vermesini sağlıyorlar. Özellikle video oyunlarının geniş kitlelere yayılması rahatsızlık seviyesinin üst noktalara çıkmasına neden oldu. Oyun bağımlılığında belli bir süre tedaviye ihtiyaç duyuyorlar artık resmi olarak oyun bağımlılığı da bir çeşit rahatsızlık olarak kabul ediliyor.

En Az 12 Ay Devam Etmeli

Dünya Sağlık Örgütü 2018 yılında yayınladığı hastalık sınıflandırma raporunda okul çağındaki ve genç yaşta kitlelerin oyun bağımlılığına daha yatkın olduğunu aktardı. Oyun bağımlısı olanlar mental ve davranış bozuklukları gösteriyor. Rapora göre oyun bağımlılığının hastalık haline dönüşmesi için şu evrelerden geçmesi gerekiyor oyunlara çok daha fazla önem vermek daha fazla dikkat harcamak olumsuz sonuçlanmasına rağmen bıkmadan devam etmek ve tekrar etmek geliyor. Bu davranışlar en az 12 ay boyunca devam ederse kişinin oyun bağımlılığı hastalığına yakalandığı da tespit edilmiş oluyor.

Birçok ülke için ciddi bir sorun gibi gözükse de oyun bağımlılığı evrensel bir sorun artık online oyunlar bütün dünyada ve her yaş grubuna hitap edebiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here