Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Murat Şahsuvaroğlu Türkiye'de otomotiv sektörünün güncel durumu hakkında açıklamalar yaptı. Yüzde 50 ÖTV dilimine giren otomobillere çok yoğun bir talep olduğunu söyleyen Şahsuvaroğlu, “Yüzde 50 ÖTV dilimine giren otomobiller fiyatları nedeniyle büyük talep alıyorlar. Ancak bu sefer de bir tedarik sıkıntısı ortaya çıktı. Avrupa'daki üreticiler önce kendi pazarlarındaki tedarik sıkıntısını çözmek istiyorlar. Bu nedenle araç tedarik sıkıntısı bazı modellerde çok ciddi oranda hissediliyor.” dedi.

ÖTV DEĞİŞİKLİKLERİ HESAPLARI ALT ÜST ETTİ

Türkiye'de ÖTV zamlarının ardından meydana gelen araç tedarik sıkıntısının sebebinin otomotiv sektörünün kendisi olduğunu söyleyen Murat Şahsuvaroğlu, “Türkiye'de vatandaşlar yüzde 50 ÖTV dilimine giren araçlara yüksek bir talep gösteriyorlar. Firmalar ve bayiler ise bu talebe cevap veremiyorlar. ÖTV'de bir değişiklik beklenmiyordu. Bu nedenle yüzde 60 ÖTV diliminde olan otomobillere yoğunluk verdiler. Ancak ÖTV değişikliği tüm hesapları alt üst etti.” ifadelerini kullandı.

YÜZDE 50 ÖTV DİLİMİNE GİREN MODELLER YOK SATIYOR

Avrupa'dan Türkiye'ye otomobil gelişinde sıkıntı olduğunu söyleyen Murat Şahsuvaroğlu, “Avrupa'da üretim normale dönüyor. Otomotiv sektörü pandemi nedeniyle zararlarını telafi etmeye başladı. Ancak ürettikleri araçlarla iç piyasadaki talepleri karşılıyorlar. Bu nedenle dışarıya otomobil göndermek konusunda henüz çok istekli değiller. Türkiye'de yüzde 80 ÖTV'ye giren modellerde tedarik sıkıntısı bulunmuyor. Ancak yüzde 50 ÖTV'li araçları bulmak kısa sürede imkansız hale geldi.” şeklinde konuştu.

ÖTV DÜZENLEMESİ YERLİ ÜRETİME YARADI

ÖTV düzenlemesinin Türkiye'de yerli üretime yaradığını söyleyen Murat Şahsuvaroğlu, “Şu anda yüzde 50 ÖTV dilimindeki araçların önemli bir kısmını yerli araçlar oluşturuyor. Bu durum yerli üretime yaradı diyebiliriz. Rakamlarda bunu görebiliyoruz. Ancak durumun farkında olan yabancı firmalar da ithal araçları yüzde 50 ÖTV dilimine almak konusunda gayret gösteriyorlar.” ifadelerini kullandı.

isbilgisi.com