Hem birinci el hem de ikinci el araç piyasasında bir süredir fahiş bir şekilde araç fiyatlarının artmasının ardından ilk Özel Tüketim Vergisi ya da kısa adıyla ÖTV matrahının ilk diliminde olan araç neredeyse kalmadı. Bu kapsamda vatandaşların ve sektörün beklediği ÖTV matrahı düzenlemesine ilişkin müjde Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’den gelmişti. Bu kez ÖTV matrahı düzenlemesinin tarihi ortaya çıktı.

Başta sıfır araçlar olmak üzere ikinci el araçları da dolaylı yoldan etkilemesi beklenen ÖTV matrahı düzenlemesine ilişkin tarih netlik kazandı. Tarihin yanı sıra konuya ilişkin önemli açıklamalar gerçekleştiren Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin ardından uzmanlar, ellerine hesap makinelerini aldı. ÖTV matrahı düzenlemesinin piyasaya olan etkisini hesaplayan uzmanlar, rakam verdi. 

ÖTV MATRAHI DÜZENLEMESİ İÇİN TARİH NETLEŞTİ

otv-matrahi-duzenlemesi-150-bin-tl-daha-ucuz-arac-demek-otomobil-alacaklarin-bekledigi-tarih

İhtiyaç kredisi çekip faiz ödemeyin Akbank faizsiz 15.000 TL taksitli nakit avans veriyor İhtiyaç kredisi çekip faiz ödemeyin Akbank faizsiz 15.000 TL taksitli nakit avans veriyor

Birinci el araçların ÖTV indirimine tabi olacağı iddialarını yalanlayan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, kendisine yöneltilen soru üzerine ÖTV matrahlarında bir düzenleme için çalışmalarının başladığını belirtmişti. Açıklamasında çalışmanın kapsamına da değinen Bakan Nebati, “İstişare odaklı görüş ve önerilerin yanı sıra devreye aldığımız uygulamaların çıktılarını kapsamlı bir şekilde ele aldık” demişti. Bakan Nebati’nin açıklamalarının ardından ÖTV matrahı düzenlemesinin tarihi netlik kazandı. 

ÖTV matrahlarında motor ve vergisiz fiyat üzerinden dilimleme yapan devlet, yeni bir çalışma ile ara fiyatlarına uygun bir ÖTV dilimi oluşturmak ve bu sayede birinci el araçlarda indirim ortaya çıkarmak için harekete geçti. Adil vergi kapsamında gerçekleştirilen bu düzenlemenin tarihi ise bugün netleşti. Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan edinilen bilgiye göre, ÖTV matrah düzenlemesinin 1 Aralık 2022 tarihi itibariyle hayata geçirileceği öğrenildi.

ÖTV MATRAHI DÜZENLEMESİ 150 BİN TL FARK YARATABİLİR

ÖTV matrahının düzenlemesi ve kapsamına ilişkin detaylar merak edilirken; aynı zamanda ÖTV matrahının birinci el araç fiyatlarına etkisi de vatandaşların merak ettiği konular arasında yer almaya başlamıştı. Bu konuyu ele alan TGRT Haber, ÖTV matrahın düzenlemesine ilişkin şu hesabı yaparak farkın 150 bin TL civarında olabileceğini bildirdi: 

“1600 cm3'e kadar olan otomobillerde, matrahı 120 bin TL'yi geçmeyen araçlar adına ÖTV oranı yüzde 45 olarak hesaplanıyor. Matrah artırımı ile beraber buradaki 120 bin TL'lik tutar 200 bin TL'ye çıkarılırsa bu durumda şu anda yüzde 70'lik ÖTV diliminde bulunan araçlardan yüzde 45 ÖTV alınacak. Yüzde 70'lik hesaplamayla bu aracın bugünkü fiyatı 400 bin TL civarında. 200 bin TL üzerinden yüzde 45 ÖTV ve yüzde 18 KDV hesaplandığında aracın fiyatı 342 bin 200 TL oluyor. Yüzde 45'lik dilimin matrahı 250 bin TL'ye yükseltilirse; yüzde 80'lik ÖTV dilimindeki araç yüzde 45 dilimine girecek ve 531 bin TL'lik fiyatı 427 bin 750 TL'ye düşecek.”