Altın fiyatlarının ve döviz kurlarının yüksek seviyeler ile tarihe geçmesi, hizmet alınan sektörlerin fiyat güncellemesine gitmelerine sebep oldu. Geçtiğimiz yılın 3’üncü çeyreği itibari ile tüm hizmet başlıklarına ve hizmet ürünlerine yüksek oranlarda zamlar yansıtılmaya başlandı. Bu durumun en büyük etkisi ise otomotiv sektöründe gözlendi. 

2021 yılın son günlerinde rekor seviyelere ulaşan para piyasaları ile altın piyasası, ocak ayına girildiği an itibari ile araç modellerine yüksek oranlarda zamların yansıtılmasına sebep oldu. Ek olarak 2022 yılı birlikte etkisini arttıran çip krizi, mevcut zamlara yenilerinin eklenmesine yol açtı. Tüm bu zam kararları sebebi ile bütçelerine uygun araç bulmakta zorlanan vatandaşlar, fiyat sormak için dahi pazarlara ve bayilere uğramamaya başladı. Bu durum hem sektör temsilcilerinin hem de ülke ekonomisinin zarar görmesine sebep oldu. 

Uzun süredir araç fiyatlarında indirim yapılıp yapılmayacağı merak edilirken beklenen açıklama geçtiğimiz haftalarda Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’den geldi. ÖTV indiriminin değil ÖTV matrah düzenlemesinin duyurusunu yapan Bakan Nebati’den sonra ilgili karar Resmi Gazete’de yayınlandı.

ÖTV matrah düzenlemesinin ardından birçok sıfır kilometre araç modelinin fiyatında ciddi değişimler yaşandı. Ancak bu durum sanıldığı gibi tüketicilerin yüzlerini güldürmedi. Yetkililer matrah düzenlemesinin ardından bayilerde çeşitli oyunların dönmeye başladığını ifade etti. 

İhtiyaç kredisi çekip faiz ödemeyin Akbank faizsiz 15.000 TL taksitli nakit avans veriyor İhtiyaç kredisi çekip faiz ödemeyin Akbank faizsiz 15.000 TL taksitli nakit avans veriyor

BAYİLERDE SIFIR KİLOMETRE ARAÇ OYUNLARI!

otv-matrah-duzenlemesi-ikinci-el-piyasasina-yaradi-bayilerde-indirimli-arac-yok

ÖTV matrah düzenlemesinin ardından birçok sıfır kilometre araç modelinin fiyatında ciddi değişimler yaşandı. Markadan markaya ve modelde modele göre değişmek ile birlikte bazı indirim tutarları 100 bin TL’ye kadar ulaştı. Birikimleri karşılığında sıfır araç sahibi olabilmenin hayalini kuran vatandaşlar bayilere akın ederlerken bayilerde dönen oyunlar yetkililer tarafından açıklandı. 

Satış bedellerine indirim yansımış olan araç modellerinin çoğunun bayilerde bulunmadığına dikkat çeken yetkililer, bazı kötü niyetli bayi sahiplerinin ise indirimli araçlara aksesuar ekleyerek fiyatları yukarı çektiğini ifade etti. 

İKİNCİ EL PİYASASI CANLANDI!

İndirimli araç modellerini bayilerde bulmakta güçlük çeken vatandaşların büyük bir bölümünün ikinci el pazarlarına yöneldiği öğrenildi. Yetkililer, uzun süredir belirsiz bir ortama sahip olan pazarların bu vesile ile canlandığını ifade etti.