ÖTV İndirimi Araç Alacakları Harekete Geçirdi! 2. El Araç Fiyatlarında İndirim Yapılacak mı?

Sürpriz bir şekilde açıklanan ÖTV indiriminin ardından sıfır araçlara 60 bin liraya varan indirim yapılacak. Peki aynı indirim ikinci el araçlara gelecek mi?

EKONOMİ 13.08.2021 - 15:45 13.08.2021 - 15:45

Araç piyasasında çok uzun zamandır ÖTV indiriminin gerçekleştirilmesi bekleniyordu. Bunun üzerine yapılacak bir indirim haberi konusunda vatandaşlar umutsuzluk yaşamışlarken bugün sürpriz bir kararla birlikte beklenen ÖTV indirimi haberi geldi. Pandemi ile birlikte araç fiyatlarında ciddi bir artış meydana gelmiş, sıfır araçlarda yaşanan bu yükseliş kısa süre sonra ikinci el araçlara da sıçramıştı.

Bugün Resmi Gazete’de yayınlanan yeni haber sonrasında beklenen ÖTV indirimi yapıldı. ÖTV indirimini duyan vatandaş bu süreç içerisinde hemen otomobil galerilerine koştu. ÖTV indirimi bazı araçlarda yüzde 17 seviyelerine kadar çıktı. 1600 motor  segmenti için bu sürecin daha belirgin olduğu açıklandı.

ARAÇ FİYATLARINDA 60 BİN LİRA İNDİRİM GÜNDEMDE!

ÖTV matrah kararı bir süredir sürüncemede kalmıştı. Hükümet cephesinden bir açıklama gelmemesi nedeniyle indirim konusundaki umutlar sona ermişti. Bu durum kısa süre önce yapılan açıklama ile birlikte heyecana neden oldu. Bugün yapılan vergi indirimi ile birlikte otomobil fiyatlarında yaklaşık 60 bin liralık indirim yapılacak.

Yapılan yeni düzenleme sonrasında ortalama 300 bin liralık bir araç ÖTV indirimi sonrasında 240 bin liraya kadar düşmüş olacak. Aynı indirimlerin elektrikli araçlarda daha etkili bir şekilde görülebileceği düşünülüyor.

İKİNCİ EL ARAÇLARA İNDİRİM GELECEK Mİ?

2-10

Sıfır araçlarda yaşanacak olan dev indirimin ikinci el araç piyasasında yaşanıp yaşanmayacağı merak ediliyor. Uzmanlar indirimlerin ikinci el araç piyasasına da yansıyacağını düşünüyorlar. Bununla birlikte araç piyasasında ciddi bir hareketlenmenin yaşanması bekleniyor.

Araç firmalarının ise ek indirimler ve bazı promosyonlarla birlikte satışları artırması bekleniyor. İkinci el araç piyasasında indirimin nasıl gerçekleşeceği bilinmezken, ani bir indirim olması nedeniyle hesaplamanın yapılamadığı ancak önümüzdeki günlerde indirim oranlarının açıklanmaya başlanacağı düşünülüyor.