2020 yılının ilk üç aylık döneminde elde edilen rakamlar otomotiv Sanayii Derneği tarafından açıklandı. Koronavirüs salgınının pek çok sektörü olduğu gibi otomotiv sektörünü de etkilediği ortaya çıktı. Mart ayı esas alınarak üretim ve ihracat oranları incelendi. Toplam otomotiv üretimi Mart ayı için 103 bin 350 olarak belirlendi. Bu rakam diğer dönemlere göre çok düşük bir rakam olarak belirlendi.

Salgın nedeniyle alınan önlemler neticesinde pek çok otomotiv fabrikası bir süreliğine üretimleri durdurma kararı aldı. Salgının ne zaman biteceği ve hayatın ne zaman normale döneceği henüz bilinmediği için bu noktada üretimlerin de başlama tarihi net olarak bilinmiyor. Mart ayının ikinci yarısında yaşanan durgunluk ve rakamlarda meydana gelen azalma gözle görülür bir şekilde fark ediliyor.

İhracat ve Üretim Oranlarında Daralma Meydana Geldi!

Şubat ayında gerçekleşen otomotiv üretim miktarının 128 bin 3 adet olduğu belirlendi. 2020 yılının ilk üç aylık dönemi baz alındığında ve geçtiğimiz yılın aynı dönemiyle bir karşılaştırma yapıldığında toplam üretim hacminin yüzde 6 oranında azaldığı belirlendi. Toplam 3 aylık üretim miktarı ise 341 bin 136 oldu. Traktör üretimiyle birlikte incelendiğinde toplam rakam 348 bin 589 olarak açıklandı. Sadece otomobil üretimi ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2 oranında azaldı ve sonunda 235 bin 199 adet oldu.

Ticari araç üretiminde de salgın nedeniyle bir yavaşlama meydana geldi. Geçen yıla göre bu sene yüzde 14 oranında azaldığı tespit edildi. Pek çok ülkenin gündeminde salgın bulunurken alınan önlemler çerçevesinde ülkeler giriş ve çıkış işlemlerini de durdurdu. Sektörde meydana gelen daralma ve yaşanan bazı ekonomik sıkıntılar da baş gösterinde 2020 yılının ilk üç aylık döneminde ihracat yüzde 14 oranında azaldı. Bu dönemde ihracat rakamları 276 bin 348 olarak açıklandı.