Otomotiv Sektöründen Normalleşme Sinyalleri! Otomotiv Piyasası Ne Zaman Canlanacak?

Dünya genelinde olduğu gibi Türkiye'de de derin bir kriz ile karşı karşıya kalan otomotiv sektöründen iyi haberler gelmeye başladı. Fabrikalar kapanıp üretim durunca sektörün genelinde durgun piyasa şartları hakim olurken yeniden canlanmanın ilk sinyalleri geldi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ana otomobil fabrikalarını üretime başlayacaklarını duyurdu.

OTOMOBİL 05.05.2020 - 17:49 05.05.2020 - 17:49

Koronavirüs salgını dünyada en çok otomotiv sektörünü vurdu. Üretimi duran fabrikalar yeni araç çıkaramayınca sektörde durgun piyasa şartları işlemeye başladı. Derin krizden Türkiye adına çıkışı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank duyurdu. Bakan Varank, Türkiye'de otomotiv ana fabrikalarının 11 Mayıs'tan itibaren üretime başlayacaklarını ilan etti.

OTOMOTİV SEKTÖRÜ NEDEN KRİZ YAŞADI?

Dünyanın en önemli sektörlerinden olan otomotiv sektörünün olağanüstü durumlara hazırlıklı olmadığı acı bir tecrübeyle ortaya çıktı. Çin'de başlayan ve etkili olan koronavirüs salgını önce bu ülkedeki ve Uzakdoğu Asya'daki otomobil ve parça üreten fabrikalarda üretim durmasına neden oldu.

Çin ve civarındaki ülkelerde duran üretimden Avrupa'daki otomotiv fabrikaları da direk olarak etkilendi. Çünkü parça tedarikleri bu ülkelerdeki fabrikalardan yapılıyordu. Planlama bu şekilde alternatifsiz biçimde yapılmıştı.

Çin ve çevresinden tedarik sıkıntısı yaşayan fabrikalar planlamalarının ne kadar zayıf bir halkada kurulduğunu acı şekilde tecrübe ettiler. Avrupa'ya koronavirüs gelmeden otomotiv sektörüne krizi geldi. Önce üretim yavaşladı ardından da tamamen durdu.

Türkiye de bu krizlerden etkilenen ülkeler arasında yer aldı. Çok sayıda fabrika koronavirüs salgınının da etkisiyle üretimi tamamen durdurmak zorunda kaldı.

Türkiye'nin otomotiv sektöründeki ilk olumlu gelişmeler yaşanmaya başlandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarih vererek 11 Mayıs 2020'da ana otomotiv fabrikalarının yeniden üretime başlayacağını söyledi.

Otomotiv sektöründe bir anda normalleşmenin yaşanması beklenmiyor. Sektör zararının 2021 yılına da sarkması bekleniyor. Ancak piyasaların yaz aylarında normalleşeceği tahmin ediliyor.

isbilgisi.com