Koronavirüs salgınının en çok etkilediği sektörlerden birisi olan otomotiv sektöründe üretim durmuş ve satışlar neredeyse son bulmuştu. Salgının etkilerini hissettirdiği pek çok ülkede tüm fabrikaların kapatılmasına karar verildi. Türkiye’de de bir süredir koronavirüs salgın riski gündemdeyken bazı otomotiv firmaları aldıkları yeni karar sonrasında fabrikalarda üretimi geçici süreyle durdurmuşlardı.

Alınan kararlar ve meydana gelen salgın nedeniyle salgın sonrasında otomotiv sektöründe ciddi bir daralmanın yaşanması muhtemel bir durum olarak görülüyor. Ancak son dönemlerde otomotiv sektörü yeniden hareketlenmeye başladı. Avrupa’da bulunan bazı fabrikalar kontrollü olmak şartıyla fabrikaları açtığını duyurdu.

Geçtiğimiz günlerde otomotiv firmaları tarafından arka arkaya yeni açıklamalar gelmeye başladı. Tüm güvenlik ve hijyen tedbirlerinin artırılarak yeniden üretime geçme kararı alındığı bildirildi. Nisan ayının sonlarından itibaren pek çok araç fabrikası yeniden üretime başlayacak.

Hangi Otomotiv Firmaları Üretime Başlayacak?

Anadolu Isuzu 14 Nisan tarihinde gerekli önlemlerle birlikte kontrollü biçimde üretime başladıklarını duyurdu.

Honda Türkiye ise Kocaeli fabrikasında yarından itibaren üretime yeniden başlayacak. En son şirket tarafından üretimlerin 23 Mart tarihinde durdurulduğu açıklandı.

Hyundai Assan ise yine üretimlere yeniden başlamak için yarını bekliyor.

Karsan Otomotiv mümkün olan en az kişiyle 20 Nisan tarihinden itibaren üretimlere yeniden başlayacak. Şirket en son 26 Mart tarihinde tüm lokasyonlarda üretime ara verdiğini duyurmuştu.

Ford Otosan ise üretimi 27 Nisan tarihine kadar durdurduğunu açıklamıştı. Alınan tedbirler neticesinde üretimin başlama tarihinin ertelenip ertelenmeyeceğine karar verilecek.

Otomotiv sektörü yöneticileri tarafından diğer açıklamalara göre üretimin diğer araç firmaları için Mayısın ilk haftasında başlamasının kuvvetli bir ihtimal olduğunun altı çizildi. Üretimlerin başlaması ile birlikte sektörde yaşanan karamsarlığın biraz olsun dağılması bekleniyor.

isbilgisi.com