Otomotiv Sektörü Harekete Geçiyor! Üretimin Başlaması Ve Düşük Faizler Sektöre Can Verecek!

Otomotiv sektörünün hareketlenmesi beklenirken Otomobil Distribütörleri Derneği tarafından bu yılın Nisan ayı ile geçtiğimiz yılın aynı döneminin binek ve hafif ticari otomobil satış rakamları açıklanarak karşılaştırma yapıldı. Kamuoyuna duyurulan rakamlarda koronavirüs salgınının etkisi stoklama sebebiyle çok fazla görülmedi.

OTOMOBİL 07.05.2020 - 14:24 07.05.2020 - 14:24

Otomotiv sektörü için Mayıs ayında ciddi bir hareketliliğin yaşanması bekleniyor. Yaklaşık iki aydır üretimi durduran fabrikalar bu ay içerisinde tekrar çalışmaya başlayacak ve pazara sıfır araç sunumu uzun bir aradan sonra yeniden yapılacak.

Otomotiv sektörü güzel gelişmeleri büyük bir merakla beklerken Otomobil Distribütörleri Derneği 2019 ve 2010 yılının rakamlarını karşılaştıran bir açıklama yaptı. Buna göre geçen yıl 30 bin 971 adet araç satılırken bu yıl aynı dönemde 26 bin 457 araç satıldı. Yüzdelik hesaplama yapılınca satışların koronavirüs salgını nedeniyle yüzde 14 oranında düştüğü gözlemlendi.

Sektör uzmanlarına göre yaşanan büyük krizin sadece yüzde 14'lük yansımasının olmasında yapılan araç stoğunun etkisi çok büyük oldu. Stokları piyasaya süren firmalar bu şekilde otomobil piyasasının daha kötü bir hal almasının da önüne geçmiş oldu.

Öte yandan otomotiv sektöründe stoklama sistmei çok büyük bir öneme sahip olduğu bir kez daha görülmüş oldu. Büyük fabrikalara sahip olan dev firmalar yaptıkları stokları sınırlı sayıda piyasaya sürerek sektör zararının daha sınırlı bir noktada kalmasını sağladılar.

Stokların erimesi sonucunda artık fabrikalar çalışıp yeni araçları piyasaya sürmek zorundalar. Aksi bir durumda otomotiv sektöründe çok daha büyük olumsuzluklar yaşanabilir. Sektörel talebi karşılamak için Türkiye'de ana otomotiv fabrikaları 11 Mayıs'ta üretime başlıyorlar. Mayıs ayındaki üretimler daha çok önceki siparişlerin teslim edilmesine yönelik yapılacak. Haziran ayında ise piyasaya sunulan araç sayısı büyük bir artış gösterecek.

Ayrıca otomotiv sektöründe hareketlilik getirecek bir başka konu da faizlerin düşük olması oldu. Bankaların araç kredilerinden düşük faizlerle yararlanmak isteyen vatandaşlar bu dönemi bir fırsat dönemi olarak değerlendirmek için taleplerini arttıracaklar.

isbilgisi.com