Otomotiv Sektörü Çırpınıyor! Fransa'da Otomotiv Pazarı Yüzde 89 Azaldı!

Dünya otomotiv sektörü büyük bir çöküşü dramatik bir şekilde yaşıyor. Türkiye'de sektör durma noktasına gelirken otomotiv sektöründe dünyanın önemli ülkelerinden olan Fransa'da otomotiv pazarı yüzde 89 azaldı.

OTOMOBİL 01.05.2020 - 13:47 01.05.2020 - 13:47

Dünyada koronavirüsün en derin yaraladığı sektör otomotiv oldu. Özellikle Avrupa merkezli otomobil fabrikaları 2020 yılının başından itibaren Çin ile olan parça tedarik temininin aksaması ile büyük sıkıntıya düştüler. Fabrikalar üretim yapamaz hale gelirken Avrupa'da koronavirüsün yayılması otomotiv sektörüne son darbeyi indirdi.

Otomotiv sektöründe yaşanan gelişmelerin ardından pazar büyüklüklerinde tarihi daralmalar meydana geldi. Fransa otomotiv pazarı yılın ilk dört ayında yüzde 48 daraldı. 16 Mart'tan itibaren ise bu daralma yüzde 72'ye çıktı.

Fransa'daki daralma dramatik boyutta olurken İtalya'da pazar daralması yüzde 98 ile gerçekleşti. İtalyan otomotiv sektörü tamamen durma noktasına geldi.

Fransa'nın iki dev otomotiv üreticisi PSA ve Renault satış hacimlerinde yüzde 84 gerileme ile karşı karşıya kaldılar. Fransa'da satış yapan yabancı markalarda ise yüzde 90 gerileme görüldü.

Mercedes ve Nissan, Fransa satışlarında yüzde 90 azalma gösterdi. Toyota ve Hyundai'de azalma rakamı yüzde 97 olurken Kia'nın satışları yüzde 96 düştü.

Nisan satışlarına göre Volkswagen, Seat, Audi ve Skoda markalarında da Fransa'da yüzde 90'ın üzerinde azalma meydana geldi.

Öte yandan Nisan ayında Fransa'da Rolls-Royce, Bentley, Lamborgini ve Maserati gibi üst düzey otomobiller hiç satılmadı.

isbilgisi.com