Fransız otomotiv devi olarak bilinen Renault radikal bir kararla Çin’de gerçekleştirdiği üretimlerini tamamen bitireceğini ve ülkedeki otomobil pazarında yer almayacağını açıkladı. Bir süredir Çin’de üretilen arabalarını satamamış olması, istediği ilgiyi görememesi ve koronavirüs salgını nedeniyle ülkede ciddi anlamda zarar gören otomotiv pazarının bu kararın alınmasında etkili olduğu ifade ediliyor.

Çin’de Dongfeng firması ile ortak olduğu bilinen ve üretimleri berber gerçekleştirdiği ifade edilen Renault, tüm hisselerini Dongfeng’e devretme kararı aldı aldı. Bu karar otomotiv sektöründe kısa süreli bir şaşkınlığın yaşanmasına neden oldu. Ortaklık sürecinin bitirilmesinin ardından Çin’de hala aktif bir şekilde faaliyetlerini devam ettiren Dongfeng Renult Automotive Company isimli şirket ittifak ortağı olarak bilinen Nissan ile başka projeler üzerinde çalışmaya devam edecek.

Renault Elektrikli Araç Üretimine Yönelecek!

İki taraf arasındaki Renault marka araçların üretimi ve Çin genelinde satışı durmasına rağmen yeni işbirlikleri devam edecek. Akıllı araç teknolojileri konusunda iki tar arasındaki çalışmalar aktif olarak devam ediyor.

Renault Çin Başkanı Francois Provost konu hakkında açıklamalarda bulundu. ‘Çin için yeni bir dönem başlıyoruz. Yeni bir sayfa açıyoruz. Bundan böyle hafif ticari araçlar ile elektrikli araçlar üzerinde çalışma yapacağız. Nissan ile ilişkimizi sonlandırmıyoruz aksine daha verimli hale getireceğiz’ dedi.

Çin’de üretim ve satış yapmak isteyen otomotiv markaları için Çin hükümeti tarafından bir şart koşuluyor. Çin pazarına girmek isteyen her markanın kendilerine yerel bir ortak bulmaları gerekiyor.