Otomobil fiyatlarının artmasının ardından çok sayıda vatandaş ÖTV indiriminde düzenlemeye gidilmesini beklemeye başladı. Araç sahibi olmak isteyen birçok kişi ise yeni yılda ÖTV indiriminin gelmesini bekliyor. 2023 yılı bütçe teklifinde ise dikkat çeken yeni detaylar gündem oldu. 

Otomobil fiyatlarının düşmesini ve ÖTV indirimini bekleyen çok sayıda vatandaş, ÖTV indiriminde son durumu araştırmaya devam ediyor. 2023 yılı bütçesinde, motorlu taşıtlar üzerinden alınan ÖTV için yüzde 45,6 detayı yeni bir tartışma yarattı. 

2023 YILI BÜTÇESİNDE ÖTV DETAYI!

otomobilde-otv-indirimi-yeni-detay-ortaya-cikti-otv-duzenlemesi-2023-butcesinde-yer-alacak-mi- (2)

TOKİ başvuruları başlıyor! İşte detaylar TOKİ başvuruları başlıyor! İşte detaylar

Otomobilde ÖTV indirimi bekleyenleri şaşırta birçok yeni detay ortaya çıkmaya başladı. Motorlu taşıtlar üzerinden alınan ÖTV’den yüzde 45,6 oranında artışla, 2023 yılı bütçesinde 204 milyar lira gelir elde edilmesi beklendiği ifade ediliyor. Sektör temsilcileri ise ÖTV düzenlemesinin şart olduğuna dikkat çekti. 

Özellikle son dönemde artan otomobil fiyatlarına karşı, otomobillerden alınan yüksek vergi oranları da araç sahibi olmak isteyen pek çok kişiyi zor duruma sokuyor. Bu konuda yeni bir düzenleme gelmesini bekleyen pek çok kişinin indirim beklentisi ise devam ediyor. 

2023’DE VERGİ ORANLARINDA REKOR ARTIŞ BEKLENİYOR!

2023 yılı bütçesine dair yeni detaylar ortaya çıktı. Özellikle otomobilde ÖTV indirimi beklentisi hem sektör temsilcileri hem de vatandaşlar tarafından dört gözle bekleniyor. Ancak 2023 yılı bütçe teklifinde ortaya çıkan detaylar tam aksine işaret ediyor. 

Gelir vergisi artış oranlarına ilişkin 2023 yılı bütçe teklifinde ortaya çıkan detaylara göre, Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ve Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) artış oranları dikkat çekiyor. Vergi gelirlerinin 2023 yılında yüzde 41,2 oranında artarak 3 trilyon 673 milyar liraya çıkması bekleniyor. ÖTV’nin ise yüzde 33, MTV’nin ise yüzde 64 oranında artması beklendiği görüldü. Bütçe teklifinde ÖTV’nin önümüzdeki yıl yüzde 33,1 artacağının öngörülmesinin ardından tepkiler gelmeye başladı.