Salgın sonrasında normalleşme adımlarının atılmasının ardından vatandaş en çok araç sahibi olmak için harekete geçti. Taşıt kredilerinde görülmemiş faiz oranlarının sunulması, araç firmalarının sunmuş oldukları kampanyalar vatandaşı harekete geçirdi. Son dönemlerinde araç piyasasına gelen zamlar da satışların azalmasına engel olmadı. Bu süreçte araç sahibi olmak isteyenler için süreç bir fırsat olarak değerlendiriliyor.

Otomobil piyasası tarafından yapılan değerlendirmeler sonrasında Haziran ayında satışların yaklaşık yüzde 40 oranında artması ve bir rekorun kırılması bekleniyor. Son 3 yıllık dönem baz alındığında araç satışları Haziran ayında sürekli olarak daralıyordu. Bu istatistiklere göre araç piyasasının da durumdan son derece memnun olduğu belirlendi.

Sıfır ve İkinci El Araç Fiyatlarında İndirim Yapılacak Mı?

Son dönemlerde piyasada araç bulunamaması araçlara zam gelmesine neden oldu. Sıfır otomobil almak isteyenlere ataç firmaları yerli ve yabancı olmak üzere en az 1 ile 3 ay arasında süre veriyorlar. İkinci el araçlara yönelen vatandaşlar da bu sefer temiz ve istedikleri gibi araç bulmak için büyük çaba sarf ediyorlar. Bu durum piyasada fiyat artışına neden oldu. Şimdi gözler satışların artması ile birlikte fiyatlarda bir revize yapılıp yapılamayacağına çevrildi.

Sektör yetkilileri ise merak edilen sorulara yanıt veriyorlar. Haziran ayında artan satışlara rağmen vatandaşın araçlarda indirim beklentisinin çok gerçekçi olmayacağı ve bu süreç içerisinde araç almak isteyen vatandaşların ellerini çabuk tutmaları gerektiği belirtildi. Araç piyasası taleple birlikte fiyatları artırmaya devam ediyor. Zaman zaman bir günlük süreçte bile fiyatlarda değişiklik olması muhtemel. Salgında ikinci dalga ihtimallerinin de piyasaları körüklediği ve fiyatları artırmaya devam ettiği belirlendi. Bu sebeple sıfır ve ikinci el araçlarda indirim beklentisi sorusuna verilen yanıtları hayal kırıklığına neden oldu.

isbilgisi.com