Türkiye'de otomobil fiyatlarının oldukça yükseldiği 2020 yılının ardından 2021 yılı fiyatlamaları resmen başladı. 2020 yılının son döneminde hem sıfır kilometre araçlarda hem de ikinci el otomobillerde fiyat düşüşü gerçekleşmişti. Vatandaşlar fiyatlardaki bu düşüşleri devam edip etmeyeceğini merak ediyorlar. Bu konuda sektörün uzman isimlerinin öngörüleri daha çok kıymete bindi. Otomobil fiyatlarına Ocak 2021 zammı yapılacak mı?

İKİNCİ EL OTOMOBİL FİYATLARI YÜKSELECEK Mİ?

Yeni bir otomobil satın almak isteyen vatandaşların ilk kriteri uygun fiyat oluyor. Bu nedenle otomobil fiyatlarına çok yakından alaka gösteriliyor. 2021'in gelmesiyle beraber vatandaşlar fiyatlarda ne gibi değişiklikler olacağını öğrenmek istiyorlar. Otomobil fiyatlarına ilişkin Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu Başkanı Aydın Erkoç bir açıklama yaparak öngörülerini kamuoyu ile paylaştı.

Her yıl Ocak ayında yeni model araçların piyasaya girdiğini söyleyen Aydın Erkoç, “Otomobil satın almak isteyenler için aslında Ocak ayı çok cazip bir ay değildir. Bu ayda markalar yeni model araçlarını piyasaya sürerler ve bir miktar da zam yaparlar. 2020 model araçlar ise 1 yaşını doldurduğu için ikinci el otomobil piyasasının önemli aktörleri haline gelirler. Ancak bu normal şartlarda olabilecek bir durumdur. Biz koronavirüs salgını nedeniyle normal bir otomobil piyasası ile karşı karşıya değiliz.” dedi.

UZMAN İSİMDEN İKİNCİ EL ARAÇ FİYAT YORUMU

Otomobil fiyatlarında önemli bir artış beklemediğini söyleyen Aydın Erkoç, “Kişisel kanaatime göre fiyatlarda ciddi bir değişim meydana gelmeyecektir. Firmalar elden geldikçe araçlara zam yapmayacaklardır. Bu da ikinci el otomobil fiyatlarının artmayacağı anlamına geliyor. Yıl sonunda ikinci el araçların fiyatlarında bir miktar düşüş yaşanmıştı. Bu aynı şekilde devam eder. Şu anda ikicni el otomobil satın almak için en uygun zamandır diyebiliriz. Ancak Şubat ayına girdiğimizde farklı şeyler konuşabiliriz.” ifadelerini kullandı.

isbilgisi.com