2020 yılı otomotiv sektörü için oldukça karışık geçti. Koronavirüs salgını sektörü etkilerken pandemi sürecinde normalleşme adımları otomotiv sektöründe hızlı bir yükselişi tetikledi. Hem fiyatlarda hem de satışlarda Haziran ayında başlayan olumlu tablo Eylül ayı başına kadar sürdü. Eylül ayında ise ÖTV düzenlemesi ve döviz kuru yükselişi ile fiyatlar zirve yapınca satışlarda da gerileme başladı. Otomobil satın almak isteyen vatandaşlar da taleplerini yıl sonuna ertelemek zorunda kaldılar.

ARABA KAMPANYALARI 2. EL PİYASASINI ETKİLEDİ!

Yıl sonu araba kampanyaları ile otomobil fiyatlarında ciddi oranda indirimler bekleyen vatandaşların bu beklentileri kısmen de olsa gerçekleşti. Tüm araba firmaları yıl sonu kamğanyası düzenleyerek müşterileri uygun imkanlar sundular. Bazı firmalar bazı model araçlarda 35.000 TL'ye kadar varan indirimlere gittiler. Bu durum ikinci el otomobil piyasasında da fiyatları etkiledi.

İkinci el otomobil piyasasının fiyatlarını etkileyen tek gelişme sıfır kilometre araçlar için yapılan araba kampanyaları olmadı. Koronavirüs sürecind ekurumsal firmalar ve şahıslar ikinci el otomobilleri piyasadan toplayarak daha fazla kar eldeetme yoluna gittiler. Ancak stok maliyetleri elde edecekleri karların önüne geçince bu satın alınan otomobiller ciddi indirimlerle piyasaya sürülmeye başlandı.

İkinci el otomobil piyasası ile alakalı olarak bir değerlendirme yapan Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, “Otomobil talebinin düştüğünü görüyoruz. Bunun ana nedeni vatandaşların ellerindeki dövizi bozdurup araç satın almak istememesidir. Çünkü araç fiyatlarında dengesiz bir fiyatlama olabiliyor. Bugün yükselirken yarın düşüş yaşanabilir. Vatandaşlar da bekle-gör anlayışı ile hareket etmeyi tercih ediyorlar.” dedi.

FİTARLARDA DÜŞÜŞ DEVAM EDECEK Mİ?

İkinci el otomobil fiyatlarındaki düşüşe dikkat çeken Hüsamettin yalçın, “Yüksek maliyetle ikinci el otomobil alarak stok yapan esnaflar ve vatandaşlar artık stok maliyetine de katlanamaz oldular. Bundan dolayı araçları hızlı bir şekilde satabilmek amacıyla fiyatlarda indirime gittiler. Son 1 yıl içerisinde ikinci el otomobillerin fiyatlarıilk defa düştü. Bizim yaptığımız araştırmaya göre 2. el araçlarda yüzde 12'ye varan indirimler oldu. Bu indirimlerin bir süre daha devam etmesini bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

isbilgisi.com