Yedek parça maliyetinin artışı ve devam eden çip krizi başta olmak üzere pek çok farklı gelişmeden etkilenerek yüksek oranlarda zamlanan araç fiyatları, yeni dönemde araç sahibi olmanın planlarını kuran tüketicileri ve sektörden ekmek yiyen diğer vatandaşları olumsuz etkiledi. Ülke ekonomisi adına da olumsuz gelişmelerin yaşanmasına sebep olan bu durum, fiyatların düşürülmesine yönelik çalışmaların başlatılmasına sebep oldu.

Hali hazırda yüksek zamlar almış olan araç fiyatlarına bir de vergilerin eklenmesi sebebi ile 400 bin TL’nin altında araç bulmak imkansız hale gelmişken aylardan beklenen gelişme 24 Kasım tarihli Resmi Gazete aracılığı ile duyuruldu. ÖTV matrah düzenlemesini içeren yeni karar ile birlikte limitler artırıldı. 1600 CC’nin altında kalan araçlarda alt limit 184 bin TL olarak belirlenirken sıfır araç almanın hayalini kuran vatandaşlar bayilere koştu. 

Bazı markaların bazı modelleri için uygulanan indirimler ile piyasanın hareketleneceği düşünülürken sektör temsilcilerinden tersi yönde açıklamalar gelmeye başladı. Hem vatandaş hem de galericiler, fiyatların tekrar artmaya başlamasından dert yandı. 

GALERİCİDEN PİYASA DEĞERLENDİRMESİ!

otomobil-piyasasinda-dikkat-ceken-eyt-ve-asgari-ucret-detayi-otv-matrah-duzenlemesi-etkisini-y

Garanti Bankası 36 ay vade ile 50 bin TL ihtiyaç kredisi veriyor Garanti Bankası 36 ay vade ile 50 bin TL ihtiyaç kredisi veriyor

ÖTV matrah düzenlemesinin ardından araç fiyatlarına yeni zamların yansıtıldığını ifade eden oto galerici Faruk Hoca, piyasaya ilişkin şu ifadeleri kullandı: “Vatandaşlar 3 ay boyunca ÖTV indirimi bekledi. Matrah düzenlemesi 24 Kasım tarihinde yapıldı. Düzenleme ile birlikte bazı araçlara 100 bin TL’ye kadar indirim yansıdı. Yaşanan bu düşüş beklentiye tam olarak karşılık vermediğinden ötürü ikinci el piyasasında pek de bir değişiklik olmadı. Sıfır araçlara aralık ayında tekrar zam geldi. Bu da ikinci el araç fiyatlarında güncelleme yapılmasına sebep oldu. Beklenen indirim yakalanamayınca vatandaşlar bir an önce araç satın alabilmek adına harekete geçti. ÖTV düzenlemesi piyasayı aşağı çekmedi. Ancak sene sonu indirimi beklendiği gibi olmadı.”

ARAÇ PİYASASINDA EYT VE ASGARİ ÜCRET DETAYI!

Araç sektöründe EYT ve asgari ücret açıklamalarının da etkili olduğu öğrenildi. Yeni yıl ile birlikte zamlanacak olan fiyatlar için beklemeye geçmiş olan vatandaşların EYT’den yararlanabilmek için araçlarını satma fikri içerisinde oldukları ileri sürüldü. Bu yüzden de asıl hareketliliğin 2023 ile birlikte yaşanması bekleniyor.