Otomobil Fiyatları Ucuzlayacak Mı? Sektörün Uzman İsmi Açıkladı!

Türkiye'de otomobil piyasasında fiyatlardaki son durumlar vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Araba almak isteyen vatandaşlar doğru zamanı araştırırken sektörün önemli isimlerinin değerlendirmeleri vatandaşların otomobil satın alma zamanlarına direkt etki ediyor. Peki uzmanların otomobil piyasalarında yaptığı son fiyat değerlendirmeleri nelerdir?

OTOMOBİL 11.01.2021 - 15:29 11.01.2021 - 15:29

Türkiye'de otomobil piyasası 2020 yılında çok sancılı süreçlerden geçti. Koronavirüse bağlı olarak meydana gelen gelişmeler otomobil fiyatlarına hep zam olarak yansıdı. Ayrıca 2020 yılının son çeyreğinde Türkiye'deki ekonomik bozulmalar otomobil fiyatlarına direkt olarak etki etti. Şimdi ise 2021 yılının fiyatlamasının nasıl olacağı merak konusu oldu. Otomobil fiyatlaması ve sektörü bekleyen gelişmeler hakkında Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Murat Şahsuvaroğlu dğeğerlendirmelerde bulundu.

İKİNCİ EL PİYASASINDA FİYATLAR NORMALLEŞTİ!

İkinci el otomobil fiyatları hakkında düzenlemenin iyice hissedildiğini söyleyen Murat Şahsuvaroğlu, “Şu anda ikinci el otomobil piyasasında talebi karşılayacak sayıda otomobil bulunuyor. İnternet sitelerinde fiyat araştırması yapılınca 3 ay önce 200.000 TL'ye satılan bir aracın şu anda 170.000 TL'ye düştüğünü görüyoruz. Artık normalleşme fiyatlara da yansımaya başladı. İkinci el piyasasında sabredenler, acelesi olmayanlar köpük dediğimiz fiyatları ödemek zorunda kalmıyorlar. İkinci el piyasasında bundan sonra doğru fiyatlarla satış yapılacak. Sağlıklı bir zeminin yeniden kurulduğunu görebiliyoruz.” dedi.

Yüksek faizlerin olmasının otomobil satışlarını olumsuz etkileyeceğini söyleyen Murat Şahsuvaroğlu, “Yüksek faiz varsa otomobil satılmıyor. Faizin hem yükseği hem de düşüğü otomobil satışlarını olumsuz etkiliyor. Faizlerin normal bir seviyede bulunması gerekir. Ancak bunu söylerken döviz kurunun yüksek fiyatlamasının olduğu ortamları kastetmiyorum. Döviz kurunun ateşi söndükten sonra faizlerde orta bir yol bulunursa otomobil satışları da artar. 2021 yılının ikinci çeyreğinden itibaren otomobil piyasalarında bir düzelme bekliyoruz. Üretici ve ithalatçı firmalar satış rakamlarını düzeltmek için yeni araba kampanyaları düzenleyeceklerdir.” ifadelerini kullandı.

SIFIR OTOMOBİLDE İNDİRİM BEKLENTİSİ!

Araç tedarik sorunu yaşanmadıkça 2021 yılından umutlu olduğunu söyleyen Murat Şahsuvaroğlu, “Ben 2021 yılında otomobil satışlarının 2020 yılının altında kalacağına inanmıyorum. Bunun için üreticiler, ithalatçılar hem fiyatlarda indirim hem de düşük faizli kampanyalar yapacaklardır. Sene boyunca bu avantakları göreceğimizi düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

isbilgisi.com