Koronavirüs salgını bütün dünyada etkisini arttırarak göstermeye devam ediyor. Çoğu sektörde olduğu gibi , otomativ sektörüne de darbe vuran salgın nedeniyle , üretim durdu ve stoklarda araba kalmadı. 

Salgın nedeniyle personel çalıştıramayan ve üretim yapamayan firmalar nedeniyle, otomotiv sektörü ciddi darboğazın eşine geldi. Bu konuyla ilgili son açıklama ALJ Türkiye ve Toyota Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Ali Haydar Bozkurt'tan geldi. Bozkurt yaptığı açıklamada stoklarında araç kalmadığını söyledi.

ELİMİZDE ŞU AN 300-400 ARAÇ KALDI

Bozkurt, “Şimdi üretim yeniden başlayana kadarki süreçte yeni araç satışı maalesef yapılamayacak ya da çok sınırlı sayıdaki eldeki tek tük araçlarla yapılacak gibi görünüyor" dedi.

Salgının sadece otomotivi değil bütün sektörleri etkilediğini belirten Bozkurt, bütün ekonomi zincirlerinin birbirine bağlı olduğu ve birinin yaşadığı sıkıntının mutlaka diğer sektörlere de sirayet ettiğini söyledi.

Otomotiv sektöründe birçok firmanın üretimlerini durdurmak zorunda kaldığını belirten Bozkurt, "Bunun da birinci sebebi tabii ki insan sağlığı. Üretim alanlarında sosyal mesafeyi korumak bir miktar zor olduğu için, tedarikçilerde de aynı şey söz konusu olduğu için şu anda üretim durdu” diye konuştu.

Bozkurt, sözlerine şöyle devam etti:

“Stoklarımızda aracımız yok. Yani yok denecek kadar az, tek tük araç kaldı elimizde. Normal bir ayda satacağımız bir aracın şu anda yirmide biri değil. Yani biz 5 bin araç satabilirdik. Ve elimizdeki araç sayısı şu anda 300-400 adet. Şimdi üretim yeniden başlayana kadar ki süreçte yeni araç satışı maalesef yapılamayacak ya da çok sınırlı sayıdaki eldeki tek tük araçlarla yapılacak gibi görünüyor. Tabii bayilerimizde de şu anda bir şekilde operasyonlar devam ediyor. Bunun temel sebebi geçen aylarda yapılan araçların teslimatları, eldeki küçük adetteki stoku olan bayilerimizin o stokları satması ama birinci sebebi daha çok servis hizmetleri.”

Yaşanılan bu durum sonrasında gözüken o ki ikinci el araç fiyatları artmaya devam edecek.

isbilgisi.com