Otomobil Devinden Kötü Haber! Tamamen Kapanabilir!

Koronavirüs salgını nedeniyle otomobil sektöründe yaşanan daralma ciddi sorunları da beraberinde getirdi. Renault hakkında açıklama yapan Fransa Başbakanı kötü haberi verdi. Şirketin zararları toplayamazsa tamamen kapatılabileceği düşünülüyor.

OTOMOBİL 23.05.2020 - 21:07 23.05.2020 - 21:07

Koronavirüs salgını otomobil sektörünü derinden etkiledi. Otomotiv firmaları arasında bazı dev firmaların beklenenden çok daha fazla zarar gördüğü  ortaya çıktı. Bunun üzerine araç devlerinden birisi olan Renault’ta bu süreçten olumsuz etkilendi. Salgın nedeniyle şirketin ciddi finansal sorunlar yaşadığı belirlendi.

Fransa Başbakanı ise yapmış olduğu açıklamalarda oldukça ciddi süreçlerden bahsetti. Şirketin salgın döneminde yaşadığı finansal sorunları atlatamayacağı ve bu nedenle tamamen kapatılabileceği iddia edildi. Bunun için hızlı bir şekilde yeni çalışmaların yapılması ve durumun üstesinden gelinmesi gerektiği ifade edildi.

Renault’un bu sürecin üstesinden gelebilecek güçte olduğu ve bunun için çaba sarf etmesi gerektiğinin de altı çizildi. Son günlerde elektrikli araç konusunda dünyanın en iyi üreticilerinden birisi olduğu belirlenen şirketin bu yolda göstermiş olduğu stratejik hedeflerinin oldukça doğru olduğu ifade edildi.

Renault Destek Talebinde Bulundu

Son günlerde Renault yaşamış olduğu kötü günlerin üstesinden gelmek için bir destek talebinde bulundu. Talebin miktarının ise 5 milyar avro olduğu ifade edildi. Ancak hükümet tarafından henüz bunun onaylanmadığı ifade edildi.

Avrupa Birliği tarafından yapılan son değerlendirmelere göre otomobil pazarında yaşanan satışların, salgın sebebiyle nisan ayı içerisinde yüzde 76.3 oranında azaldığı belirlendi. Bu azalışın ise geçen yılın Nisan ayı çerçevesinde yapıldığı belirtildi.