Otomobil Almak İsteyenler Dikkat! Yerli Otomobil İçin 1 Ay İthal Otomobil İçin 3 Ay Bekleyeceksiniz!

Salgın döneminden olumsuz etkilenen otomotiv sektöründe Mayıs ayından bu yana çarklar yeniden dönmeye başladı. Rekor satışların gerçekleştiği bu dönemde sıfır araç almak isteyenler 1 ay ile 3 ay arasında beklemek zorundalar. İşte detaylar...

OTOMOBİL 22.06.2020 - 13:44 22.06.2020 - 13:44

Koronavirüs salgınının en pik olduğu dönemlerde durumdan en çok etkilenen sektörlerden birisi de otomotiv sektörü olmuştu. Bu süreçte pek çok marka fabrikalarında üretimi durdurduklarını açıklamışlar, tedarik zinciri ise ülkelerin giriş çıkışlarını kapatmaları nedeniyle ciddi bir aksama sürecinden geçmişti.

Salgında normalleşme adımlarının atılması ile birlikte Mayıs ayından bu yana sanayi sektöründe ve otomobil sektöründe çarkların yeniden dönmeye başladığı belirlendi. Hareketliliğin devam etmesi ve yaşanan daralmanın telafi edilmesi için çeşitli teşvik paketleri açıklandı. Özellikle kamu bankalarının araç kredi faiz oranları hakkında açıklamış oldukları rakamlarda oldukça dikkat çekti.

Haziran ayında otomobil satışlarında ciddi bir patlama meydana geldi. Uzman isimler ise ay sonunda hazırlanan rapora çok güveniyorlar ve son zamanların satış rekorunun kırılmasının beklendiği ifade edildi. Geçen yılın üzerine çıkması beklenen satışlarda aylık olarak 40 bin ile 50 bin arasında araç satışının gerçekleşmesi bekleniyor.

Sıfır Araç Almak İsteyenler Sıraya Giriyorlar!

Otomotiv sektöründe çarkların dönmeye başlaması aynı zamanda hala devam eden tedarik sorunları ile birleştiği için bazı aksamaların yaşanabileceği ifade edildi. Bazı modellerin stokta olmadığı belirlendiği için sürecin bir miktar uzayabileceği belirlendi. Yerli otomobillerde verilen siparişlere bir ay sonra cevap verilebilirken, bu süre ithal markalarda 2 ile 3 aya kadar uzayabiliyor. Bu durumda araç almak isteyen vatandaşların bekleme sürelerini de göz önünde bulundurarak ellerini çabuk tutmaları gerektiği ifade edildi. Şimdilerde otomotiv sektörünün tam kapasite ile çalışmaya başladıkları ve siparişlere yetişmek için büyük bir mesai harcadıkları öğrenildi.

isbilgisi.com