Petrol üretici ülkeler tarafından düzenlenmesi beklenen ve yeni kararların alınacağı düşünülen OPEC toplantısı, koronavirüs salgını sebebiyle alınan önlemler neticesinde telekonferans yoluyla gerçekleştirildi. Salgın nedeniyle 9. Olağanüstü Bakanlar Toplantısı, lider konumda bulunan petrol üreticisi Suudi Arabistan’ın toplantıya öncülük etmesiyle gerçekleştirildi.

Toplantı dün 17.45 civarında gerçekleştirilirken alınan kararlar bu sabah 06:50 sularında duyuruldu. OPEC ve OPEC dışı ülkeler tarafından alınan ortak karar sonrasında, salgın süresince alınan önlemlere bir yenisi daha eklendi. Toplantıya OPEC dışında kalan ham petrol üreticisi olan ülkeler de katıldı. Bu ülkeler arasında Rusya’da bulunuyordu.

Petrol Üretimleri 10 Milyon Varil Azaltılacak!

OPEC tarafından alınan ortak kararlar neticesinde günlük olarak üretilen ham petrol miktarının 10 milyon varil kadar azalacağı açıklandı. Bu karar 1 Mayıs ile 30 Haziran tarihleri arasında geçerli olacak. Ardından 1 Temmuz ile 31 Aralık tarihleri arasında 6 aylık süre zarfında günlük petrol üretimi 8 milyon varil, 1 Ocak 2021 ile 30 Nisan 2022 tarihleri arasındaki 16 aylık süre boyunca da günlük 6 milyon varil seviyelerinde uygulanmasına karar verildi.

Toplantının sona ermesi ile birlikte alınan kararın etkileri piyasalarda da görülüyor. Bu durum ham petrol fiyatlarının zayıf seyretmesine neden oldu. Toplantının ardından bir süredir düşüş gösteren ham petrolün varil fiyatı yüzde 3.1 oranında düşüşle 31.82 dolara kadar düştü.