Kürsel petrol piyasası 2020 yılının ilk yarısında koronavirüs salgınının etkisiyle tarihi bir çöküş yaşayarak büyük bir girdap içerisinde çırpınmaya devam ediyor. Buna karşın Cezayir Enerji Bakanı ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) Başkanı Muhammed Arkab yılın ikinci yarısı için umutlu olduklarını açıkladı.

Koronavirüsün tüm dünyayı etkilemesinin ardından petrol ve türevlerinin kullanımı oldukça azaldı. Fabrikalar çalışmaz, insanlar araçlarını eskisi kadar kullanmaz hale geldiler. Bu durum aynı zamanda petrole olan talebi tarihi seviyelere indirdi. Petrol üreten ülkeler ise gelmekte olan tehlikeyi görmek yerine birbirleri ile üretim kapasitesi olarak restleşmeye gidince talep fazlası petrol meydana geldi.

Petrolün talep fazlası vermesi nedeniyle fiyatlarda ani geri çekilmeler yaşandı. Petrol üreten ülkelerin depoları tamamen doldu ve yeni üretilen petrolü depolayacak alan kalmadı. Bazı ülkeler tanker kiralama seçeneğini devreye alsa da çare olmadı. Nisan ayı başında petrol üreten ülkeler üretim kısıtlaması konusunda anlaştı ancak geç kaldılar. Petrol fiyatları büyük bir çöküş yaşayınca OPEC alarm verdi.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) Başkanı Muhammed Arkab, ilerleyen günlerde petrol fiyatlarının yükselişe geçmesini beklediklerini açıkladı. Arkab'a göre Mayıs ve Haziran ayında petrolün varil fiyatı 40 dolar seviyesine yükselecek.

Dünyanın en çok kullanılan petrol çeşitlerinden olan Brent petrolün varili şu anda 21 dolardan satılıyor.

isbilgisi.com