Ons Altının Fiyatı Çöktü Dev Yatırım Şirketleri Tahminlerini Değiştirdi! Ons Altın Kısa Ve Orta Vadede Ne Kadar Olacak?

Koronavirüs aşısı ile alakalı olumlu gelişmeler yaşanmasının ardından altın piyasasında başlayan düşüşler bugün zirveye çıktı. Ons altının fiyatı son 4 ayın en düşük seviyesine çekilirken tahminler de değişmeye başladı. Yatırım şirketleri son gelişmelerin ardından ons altın tahminlerini değiştirmeye başladılar. Ons altın ne kadar olacak?

EKONOMİ 25.11.2020 - 18:28 25.11.2020 - 18:28

Altın piyasası son günlerde sancılı bir süreçten geçiyor. Koronavirüs sürecinde güvenli liman olan ve yüksek altın alımları ile piyasadaki riskleri dengelemesi altın fiyatlarına pozitif etki yapmıştı. Ancak gelen koronavirüs aşı haberleri altın piyasasına olan ilgiyi azalttı. Piyasalarda risk iştahının artmasıyla altında yüksek miktarlı çıkışlar yaşanmaya başlandı. Bu durum da ons altının fiyatında sert düşüşlere neden oldu. Şu anda ons altının fiyatı 1.807 dolara kadar geriledi. Bu seviye son 4 ayın en düşük seviyesi olarak kayıtlara geçti.

ALTIN FİYATI TAHMİNLERİ DEĞİŞTİ!

Koronavirüs salgınının yoğun bir şekilde yaşandığı süreçte yatırım şirketleri tarafından yapılan yıl sonu ons altın fiyatı tahminleri 2.000 dolar ile 3.000 dolar arasındaydı. Gelen olumlu aşı haberlerinin ardından yıl sonu altın fiyatı tahminleri de düşmeye başladı. Şu anda yatırım şirketlerinin tamamı yıl sonunda ons altının 2.000 dolar seviyesinin aşağısında kalacağını tahmin ediyorlar.

ALTINDAKİ ÇÖKÜŞ TAHMİNLERE YANSIDI!

Altın fiyatlarında meydana gelen düşüş ile alakalı olarak açıklama yapan Saxo Bank Emtia Strateji Müdürü Ole S. Hansen, “Koronavirüs aşısına dair olumlu haberlerin gelmesiyle altına dayalı borsa yatırımlarında Mart 2020'den itibaren en yüksel miktarlı satışlar yaşandı. Biz de ons altının yıl sonu tahmini fiyatını 2.000 dolardan 1.950 dolara düşürdük. 2021 yılında altın piyasasının en büyük destekçisi zayıflayan dolar olacaktır. Ancak artan tahvil faizleri altın fiyatları için en büyük risk olabilir.” dedi.

JPMORGAN ONS ALTIN FİYATI TAHMİNLERİ

ABD seçimlerinin ardından JPMorgan tarafından yapılan ons altın fiyatı tahmininde ise 2020 sonunda ons altın 1.880 dolar, 2021'in ilk çeyreğinde 1.825 dolar, 2021 yıl sonunda 1.744 dolar ve 2022 yıl sonunda ise 1.304 dolar civarında olacağı belirtildi. 

Bir diğer yatırım şirketi olan Societe Generale ise son güncellenen ons altın tahminlerinde 2021 yılının ilk çeyreğinde ons altın fiyatı 1.800 dolar olacağını açıkladı.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@