Online Alışverişlerde Kıyaslama Yapmak Yüzde 12 Oranında Tasarruf Sağlıyor

Koronavirüs salgını ve pandemi süreci alışveriş alışkanlıklarını tamamen değiştirdi. Artık internet üzerinden yapılan alışverişler arttı. Ancak fiyat karşılaştırması ortadan kalktı. Uzmanlar yapılacak fiyat karşılaştırmasının yıllık yüzde 12 oranında bir tasarruf sağladığını ortaya koydular.

GÜNDEM 20.06.2020 - 15:55 20.06.2020 - 15:55

Koronavirüs salgını tüm dünyayı olumsuz etkilediği gibi etkilerini Türkiye’de de göstermeye başladı. Bu süreç içerisinde online alışverişin ne kadar önem kazandığı vatandaşlar tarafından da bir kez daha anlaşıldı. Teknolojinin etkisi ile birlikte sürekli büyümeye başlayan pazarın bu süreç içerisinde salgının etkisi ile birlikte bir kez daha büyüyebildiği görüldü.

En son 2019 yılında yapılan bir e ticaret büyüme raporunun ardından yıllık bazda yüzde 30 oranında bir büyümenin gerçekleştiği belirlendi. Bu durum ise 2.8 milyar lira düzeyine yükselmiş oldu. Salgın döneminde online market alışverişi uygulamaları artarken çeşitli fiyat karşılaştırması yapmamızı sağlayan uygulamalar popüler hale gelmeye başladı. Bundan sonraki dönemde de zaman ve enerji tasarrufu yapan online alışverişlerin büyüyerek devam etmeleri bekleniyor.

Fiyat Karşılaştırması Yapmak Önemli!

Son dönemlerde insanların internet alışverişi oranlarının arttığı ancak artan alternatifler karşısında pek fiyat karşılaştırmasına gitmedikleri belirlendi. Ancak fiyat karşılaştırması yapmanın önemi her alanda bir kez daha gündeme geliyor. Doğru fiyatlara doğru şekilde ulaşabilmek için bu sürecin son derece önemli olduğu ifade ediliyor.

Mağaza alışverişlerinde yapılan fiyat karşılaştırmaları vatandaşların bütçesine katkı sağlıyordu ancak son dönemlerde internet üzerinden bunun pek yapılmadığı görüldü. Bunun için özel hizmet veren internet siteleri ve uygulamalar da bulunuyor. Araştırmaların derinleştirilmesinin ardından online alışverişlerde fiyat karşılaştırmasına giden kişilerin yılda yüzde 12 oranında kazanç sağladıkları belirlendi.

isbilgisi.com