On Binlerce Vatandaşı Dolandırdılar! Kredi Kartı Dolandırıcılarının Bu Oyununa Gelip Mağdur Olmayın!

Türkiye'de kredi kartı dolandırıcılıklarında son günlerde kötü niyetli kişilerin kullandıkları yol hakkında Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından vatandaşlara uyarıda bulunuldu. Vatandaşlara son 13 yıla ait kredi kartı aidatlarının geri ödeneceğini sahte resmi görsellerle vadeden dolandırıcılar bu yolla şu ana kadar on binlerce kişinin paralarını kendi hesaplarına aktardılar.

GÜNDEM 19.05.2020 - 19:55 19.05.2020 - 19:55

Türkiye'de kredi kartı dolandırıcıları resmi kurumları taklit ederek vatandaşları dolandırmaya devam ediyorlar. Bu konuda mağdur sayılarının çok fazla artması ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi'nin adının kullanılması sebebiyle Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı sosyal medya üzerinden bir açıklama yapmak zorunda kaldı.

HUKUKİ YAPTIRIMLAR BAŞLATILDI!

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, “Son günlerde CİMER adı ve logosu kullanılmak suretiyle hazırlanan sahta siteler ve görsellerle vatandaşlarımızın dolandırıldığına yönelik şikayetleri üzüntüyle öğrendik. Vatandaşlarımızı bu konuda daha dikkatli davranmaya davet ediyoruz. Gerekli hukuki işlemler başlatılmış ve bahsi geçen sitelere erişim engellenmesi dahil çok sayıda hukuki yaptırım ivedilikle yapılacaktır.” denildi.

CİMER KREDİ KARTI BİLGİSİ İSTEMEZ!

Vatandaşlara uyarılara devam eden Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, CİMER veya herhangi bir resmi kuruluşun vatandaşlardan kredi kartı bilgilerini asla talep etmeyeceğini açıkladı. “Son 13 yıla dönük kredi kartı aidatı iade başvurusu” şeklinde bir hizmetin olmadığını vurgulanan CİMER açıklamasında kredi kartı veya kişisel bilgilerin istenildiği site ve uygulamalara asla itibar edilmemesi gerektiği ifade edildi.

DOLANDIRICILAR VATANDAŞLARI NASIL KANDIRIYOR?

Dolandırıcılar vatandaşların ekonomik çaresizliklerini kendileri adına fırsata çeviriyorlar. 13 yıllık kredi kartı aidatı geri ödemesi vaadiyle başvuru ilanı veren kötü niyetli bu kişiler özellikle sosyal medyaya kamp kurmuş durumdalar.

Sosyal medya sitelerine sahte resmi görsellerle sponsorlu gönderi yayınlayan dolandırıcılar çok sayıda vatandaşın önüne bu görselleri çıkarıyorlar. Resmi kurum görüntüsü veren dolandırıcılar kredi kartı aidatlarını geri alacaklarını zanneden vatandaşları gönderideki linkle kendi sahte sitelerine yönlendiriyorlar.

Bu sahte siteye giriş yapan vatandaşlar kredi kartı bilgilerini giriyorlar. Aynı esnada karşı tarafta hazır bekleyen dolandırıcılar kredi kartlarını tamamen boşaltıyorlar. Vatandaşlar paralarının buhar olup uçtuğunu görünce iş işten geçmiş oluyor.

Çoğu zaman yurt dışı kaynaklı ve izlenemez hesaplara aktarılan paralara hukuki olarak da bir işlem yapılamıyor.

isbilgisi.com