Ölüm Aylığı Şartları! Nasıl Başvurulur ve Gerekli Belgeler Nelerdir?

Herhangi bir iş kazası veya meslek hastalığından dolayı ölen kişinin eşi, çocukları ya da anne ve babası ölüm aylığı alabilmek için başvuru yapabilirler.

DEVLET DESTEKLERİ 29.09.2021 - 11:32 29.09.2021 - 11:32

Herhangi bir iş kazası veya meslek hastalığından dolayı ölen kişinin eşi, çocukları ya da anne ve babası ölüm aylığı alabilmek için başvuru yapabilirler.Herhangi bir meslek hastalığı ya da iş kazasından dolayı bir kişinin hayatını kaybetmesi nedeniyle sigortalının arkasında kalan yakınlarına yapılan yardıma ölüm aylığı denir. Sigortalı olarak çalışan kişi, belirli sebeplerden dolayı vefat ederse bu kişinin anne ve babası, eşi ve çocukları ölüm aylığı bağlanması için talepte bulunabilirler. 

Ölüm Aylığı Bağlanma Şartları

Ölüm aylığının alınabilmesi için belirli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Sigortalının yakınlarına bu aylığın bağlanabilmesi için gerekli olan şartlar;
Sigortalının en az 1800 gün boyunca yaşlılık, malullük primi olması ya da borçlanma süresi hariç kişinin en az 5 yıl boyunca sigortalı olmasıdır. Toplamda 900 gün prim bulunması ölüm aylığının bağlanması için şarttır. 

Ölüm aylığının bağlanabilmesi için prime ilişkin tüm borçlarının ödenmesi de şarttır. Ölüm aylığı bağlanabilmesi için başvurabilecek kişiler de sigortalının eşi, çocukları ve anne-babasıdır. 

OLUM-AYLİGİ

Ölüm Aylığı Bağlanabilmesi İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Ölüm aylığı başvurusu yapabilmek için belirli belgelerin toplanması gerekmektedir. Aylık için başvuracak kişi, 

  • Veraset ilanı
  • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
  • Talep dilekçesi
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Vesikalık fotoğraf
  • Başvuran kişiler için gelir belgesi
  • Kişinin sigortası bulunmuyorsa e-devletten alabileceği belge
  • Malul çocuklarda sağlık kurulu raporu
  • Çocukların öğrenim belgesi
  • Ziraat bankası hesap bilgileri istenilen belgeler arasındadır. Ekstra belge istenmesi durumunda bu belgelerin temin edilmesi önemlidir.

Ölüm Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ölüm aylığı başvurusu yapacak kişiler, Sosyal Güvenlik Kurumu ve Emekli Hizmetleri Genel Müdürlüğüne aylık bağlanmasını talep etmek için başvuru yapmalıdır. Bununla birlikte kişi başvurusunu e-devlet üzerinden de yapabilmektedir. Bağ-Kur’dan emekli olanlar ise dosyalarının bulunduğu SGK müdürlüklerine başvuru yapmalıdırlar. Ölüm aylığı başvurusu yapabilmek için kurumun sizden istediği, ölüm aylığı alabilmek için gerekli olan belgeler toplanmalı ve başvuru belgeleri eksiksiz olmalıdır. Gerekli şartları taşıyıp taşımadığınız kontrol edildikten sonra size konuyla ilgili olumlu ya da olumsuz geri dönüş yapılacaktır.