Türkiye'de asgari ücretin 2021 yılı için yüzde 20.56 oranında arttırılarak net 2.324 TL'den net 2.825 TL'ye çıkartılmasının ardından diğer çalışanlar da harekete geçtiler. Şu anda öğretmenler sosyal medyada örgütlenerek maaşlarına zam talep etmeye başladılar. Maaşlarını yetesiz bulan öğretmenler zam gerekçelerini de Twitter üzerinden mesajları ile açıklıyorlar. Öğretmen maaşlarına yüzde 20 zam yapılacak mı?

ÖĞRETMENLER ZAM İSTİYOR!

Sosyal medya platformu Twitter'da “#öğretmeneyüzde20zam” hashtagiyle seslerini duyurmayı başaran öğretmenler Türkiye'nin en çok konuşulan konuları arasına girdiler. Öğretmenler yaşadıkları maaş sorunu ile alakalı olarak Milli Eğitim bakanı Ziya Selçuk'a seslerini duyurmayı amaçlıyorlar.

Asgari ücrete yapılan zamma dikkat çeken öğretmenler Ocak 2021'de maaşlarına yapılacak olan yüzde 3 zam ve yaklaşık yüzde 4'lük enflasyon farkının yeterli olmayacağını ifade ediyorlar. Öğretmenler zam oranı olarak bu kadar uçurum olmasıyla yaklaşık 3-4 yıl sonra öğretmen maaşları ile asgari ücret tutarının eşitleneceğine de dikkat çekiyorlar.

ÖĞRETMEN MAAŞLARI 660 DOLARDAN 620 DOLARA GERİLEDİ!

Yıllara göre maaşlarından örnekler veren öğretmenler 2013 yılında 9/1 bir öğretmenin 1.387 TL maaş aldığını ve bunun 14 çeyrek altına karşılık geldiğini 2020 yılında ise aynı derecede öğretmenin 4.369 TL maaş aldığını ve bununla yalnızca 5,5 çeyrek altın alınabildiğini söylediler. Bir başka örneğe göre ise 1 Ocak 2020'de bir öğretmenin maaşının 660 dolara denk geldiği ifade edildi. Ocak 2021'de yüzde 7'lik zam yapıldıktan sonra öğretmen maaşlarının 620 dolara karşık gelecek.

Yaşanan hayat pahalılığı, kur farkları gibi gerekçeleri öne süren öğretmenler maaşlarının yüzde 20 oranında zamlanmasını talep ediyorlar. Bu zam talebi ile alakalı olarak Milli Eğitim bakanı Ziya Selçuk şu ana kadar herhangi bir açıklama yapmadı. Öğretmenlerin zam isteklerinin karşılanıp karşılanmayacağı büyük bir merak konusu olmaya devam ediyor.

isbilgisi.com