Nakit ihtiyacı, öğrenciler için sıklıkla problem olan konulardan biridir. Bu nedenle öğrenciye kredi veren bankalar, bu konuda en azından kısa vadeli çözümler sunmaktadır. Bu bankaların bir kısmı sadece eğitim kredisi verirken, bir kısmı ise öğrenciye ihtiyaç kredisi vermektedir. Genellikle normal kredilerle oranla üst limiti düşük olsa da, öğrencilerin anlık genel ihtiyaçlarını karşılayabileceği tutarda krediler verilmektedir.

Ziraat Bankası Öğrenci Kredisi 

Öğrencinin kendisinin başvurması durumunda 5000 TL'ye kadar kredi veren ziraat bankası, yüzde 1,12 faiz oranı ile 36 ay vade seçeneği sunarak öğrenci kredisi vermektedir. Şayet bankadan eğitim kredisi almak isteyen olursa, banka eğitim kredileri içinde 60 ay vade seçeneği ile eğitime destek kredisi vermektedir. Eğitime destek kredisini nakit vermek yerine eğitime yapılan harcamaların ödenmesi şeklinde yapan banka, bu kredi için öğrencinin anne ve babasının başvurması şartını koşmaktadır. 

Vakıfbank Öğrenci Kredisi 

40 bin TL'ye kadar eğitim kredisi çektiğinde kredi imkanı sunan Vakıfbank, milli eğitim bakanlığının onaylanmış olduğu spor okulları, kurslar ve üniversite eğitimleri için ihtiyaç duyanlara eğitim kredisi vermektedir. 60 ay vade seçeneği ile yüzde 1,20 faiz oranını belirleyen Vakıfbank, eğitim kredisini öğrencinin anne ve babasına vermektedir. Bireysel ihtiyaç kredisi almak isteyen öğrenciler ise, 3000 TL'ye kadar ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunabilirler. 

Garanti Bankası Öğrenci Kredisi 

Öğrenciye kredi veren bankalar listemizde yer alan Garanti Bankası, yüzde 1,24 faiz oranı ile kredi ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Öğrencinin ailesinin başvurması durumunda 25000 TL ye kadar kredi limiti tanımlayan garanti bankası, öğrencilerin yaptığı başvurular içinde 4000 TL'ye kadar kredi sunmaktadır. 

Yapı Kredi Bankası Öğrenci Kredisi 

İhtiyaç kredisi vermese de 60 ay vade seçeneği ile 50.000 TL'ye kadar eğitim kredisi veren Yapı Kredi Bankası, yine düşük faiz oranları ile eğitim kredisi çekebileceğiniz bankalar arasında yer almaktadır.

Halkbank Öğrenci Kredisi 

Öğrenciye ihtiyaç kredisi olarak 5000 TL'ye kadar limit tanımlayan Halkbank, 50.000 TL üst limitli olarak da eğitim kredisi vermektedir. Yüzde 1.23 faiz ve 50.000 TL kredi için, banka 48 ay vade yapmaktadır.

Denizbank Eğitim Kredisi 

Yüzde 1,40 faiz oranıyla 35.000 TL’ye kadar eğitim kredisi imkanı sunan Denizbank, bu kredi için 60 ay vade seçeneği sunmaktadır. Üniversite öğrencisi olduğuna dair ailesi ile birlikte başvuru yapan müşterilerine kredi veren Denizbank, öğrenciler için normal ihtiyaç kredisi başvurularında ise, 3000 TL ihtiyaç kredisi vermektedir.

Odeabank Öğrenci Kredisi 

Öğrenciye kredi veren bankalar arasındaki Odeabank, 20.000 TL üst limit ile 60 aylık vade seçeneği sunarak kredi vermektedir. Diğer bankalara göre kredi verme şartları daha hafif olan Odeabank, özellikle eğitim kredisi için biraz daha esnek davranan bir bankadır.

Türkiye İş Bankası Öğrenci Kredisi 

2020 yılında üniversite öğrencileri için eğitim kredisi imkanı tanıyan Türkiye İş Bankası, 48 ay vade seçeneği sunmaktadır. Türkiye iş bankası eğitim kredileri faiz oranı ise, yüzde 1,32 ile başlamaktadır.Özellikle eğitim kredilerine başvuracak öğrencilerin başvurularını anne ve babaları ile birlikte yapmaları ve öğrenci olduklarını belgelerle kanıtlamaları gerekir. 

Eğitim kredisi için başvuru yapacak öğrenci velileri, çekmek istedikleri kredi limitini de bağlı olarak gelir belgesi beyan etmektedir. Kredi notu yüksek olup düşük limitlerle eğitim kredisi başvurusu yapanlar için, bankaların bir kısmı gelir belgesi olmadan da kredi verdikleri bilinmektedir. 

Özellikle kredi notu yüksek olan kişiler, bu bankaların neredeyse tamamında kefilsiz olarak çok rahat bir şekilde eğitim kredisi çekebilirler. Öğrencilere kredi veren bankalar listemizde olmayan diğer bankalar ise, farklı zaman diliminde benzer kredi kampanyaları düzenlemektedir.

isbilgisi.com