Türkiye'de eğitime destek vermek isteyen kamu kurumları ve vakıflar öğrencilere karşılıksız burs vermeye devam ediyorlar. Bu kapsamda hazırlanan burs programları ile ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrencileri çeşitli miktarlarda karşılıksız burs alabiliyorlar. Öğrenciler kendilerine burs veren programları ve nasıl başvuru yapabileceklerini merak ederken son günlerde burs duyurusu yapan kuruluşlar ve vakıflar kendilerine burs başvurusu yapılmasını bekliyorlar.

Türkiye'de bnlerce kurum ve vakıf öğrencilere burs imkanı tanırken bu bursların başvuru şartları ve tarihleri gibi miktarları da değişiklik gösteriyor. Öğrenciler burs ilanlarını takip ederek ihtiyaçlarını gidermeye yardımcı olacak nakit yardımları temin edebiliyorlar. Burs alabilmek için ilgili kurumlara belirtilen şekillerde başvurular yapılması gerekiyor.

VGM BURS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Türkiye'de öğrencilere burs veren kurumların başında Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) bulunuyor. Halk arasında VGM bursu olarak bilinen burs programı kapsamında üniversite öğrencilerine aylık 300 TL burs veriliyor. Bu burslar yılda 9 ay ödeniyor. Ayrıca VGM hem lise hem de ilköğretin öğrencilerine de bir başka burs programı ile burs veriyor. Üniversite öğrencileri 30 Ekim 2020 mesai saati sonuna kadar VGM bursu için başvuru yapabilecekler. Bu burslar KYK burslarının açıklanmasının ardından belirlenecek. KYK bursu alan öğrencilere VGM bursu verilmeyecek. Başvurular Vakıflar Genel Müdürlüğü internet sitesi üzerinden yapılabiliyor.

TEV BURSU BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Türk Eğitim Vakfı (TEV) uzun yıllardır Türkiye'de eğitime verdiği destekle adından söz ettiren kurumlardan birisi olmayı başarmıştır. Her yıl öğrencilere önemli miktarda burs dağıtan TEV bu açıdan bugüne kadar yüzbinlerce öğrencinin eğitim yaşamlarında belirleyici rol oynamıştır. TEV ihtiyaç sahibi öğrencileri burslar yoluyla desteklemeye devam ediyor. TEV bursları ile alakalı detaylı bilgilere vakfın internet sitesi üzerinden ulaşılabilir.

ÇYDD BURS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) yine Türkiye'de uzun yıllardır öğrencilere burs imkanı sağlayan kuruluşlar arasında bulunmaktadır. ÇYDD'den burslarla ilgili olarak yapılan son açıklamaya göre öğrencilere 1550 TL burs verileceği ilan edildi. Bu urslardan yararlanabilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, devlet okullarında öğrenci olmak, ihtiyaç sahibi olmak, başka bir burs almamak, basketbol-voleybol-futbol-atletizm branşlarında lisanslı sporcu olmak gibi şartları sağlamak gerekiyor.

İBB BURS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi de eğitime destek veren kurumlar arasında yer alıyor. İstanbul'da üniversite öğrencilerine belediye tarafından 3200 TL burs veriliyor. Lisans ve önlisans öğrencilerine verilen bu burslar için başvurular internet üzerinden yapılabiliyor. Öğrenciler belirli sürelerde burs ödemelerini İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden alabiliyorlar.