2023 Asgari ücret zammı belli oldu. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun yaptığı 3. toplantının sona ermesiyle birlikte asgari ücret zammı açıklandı. Açıklanan veriye göre, yeni asgari ücret miktarı yüzde 34 artışla net 11 bin 402 lira oldu. Gelen zam sonrası birçok maaşa gelecek olan zamda belirlenmiş oldu. Özellikle özel sektörde çalışanlar maaşlarına ne kadar zam yapılacağını didik didik araştırırken öğrencilere güzel haber geldi. Asgari ücret sonrası o da arttı. Stajyer ücretine okkalı zam geldi. Rakamı gören öğrenciler çifte bayram yaşayacak! İşte 2023 yeni stajyer maaşı ve detayları...

DEVLET TARAFINDAN ZORUNLU HALE GETİRİLDİ

Sabah'ın haberine göre; meslek liseli gençlerin en büyük derdi staj bulma imkanı. Yapılan adımlar sonrası stajyerlik resmi çalışma haline getirildi ve hem de maaş ödeme zorunluluğu koyuldu. Mesleki eğitim kapsamında olan, 10 ve 10'dan fazla çalışanı bulunan işletmelerde öğrencilere staj yaptırılması gerekiyor. Buna göre de çalışan sayısının yüzde 5'i kadar sayıda stajyer bulundurma zorunluluğu var. Stajyerlere ödenecek ücretler, firmadaki çalışan sayısına ve o yıl geçerli asgari ücrete göre belirleniyor. Stajyerlere net asgari ücretin yüzde 30'u kadar maaş ödenmek zorunda.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI SONRASI YÜKSELTİLDİ

Milyonlarca emekli bayram edecek Milyonlarca emekli bayram edecek

Düzenlemeye göre kalfalık yeterliğini kazanan mesleki eğitim merkezi 12'nci sınıf öğrencilerine en yüzde yüzde 50'nin üzerine ücret veriliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın duyurusunu yaptığı kamu kurumlarında Ulusal Staj Programı kapsamında staj yapan gençlere ise asgari ücret ödeniyor. Asgari ücrete yapılan yüzde 34 oranındaki ara zam stajyerlere ödenecek ücretleri de artırdı. Buna göre stajyerlerin en düşük ücreti 20'den az personeli olan yerlerde bin 276 liradan bin 710 liraya, 20'den çok personeli olan yerlerde 2 bin 552 liradan 3 bin 420 liraya yükselecek.