2020 yılında hayatımıza giren ve etkileri azalmış olsa da halen varlığını sürdüren koronavirüs salgını hem ülkemizde hem de diğer dünya ülkelerinde ciddi ekonomik kayıpların yaşanmasına sebep oldu. Yüz milyonlarca vatandaşın hayatını kaybetmesine sebep olan salgın, ilk yılı içerisinde üretim yerlerinin kapanmasına ve dolayısı ile de hem üreticilerin hem de ülke ekonomilerinin çöküşe geçmelerine yol açtı. 

2 yılı aşkın süredir varlığını sürdüren koronavirüs salgını, bilim insanlarının koruyucu aşıları keşfetmeleri ve diğer salgın tedbirleri kapsamında etkisini yitirmeye başladı. Ancak salgının ekonomik alan üzerinde yarattığı tahribat henüz onarılamadı. Ek olarak döviz kurlarında ve altın piyasasında da son dönemlerde yükselen grafiklerin ortaya çıkması, zarar gören ekonomik durumun iyice gerilemesine ve tüm dünya ülkelerinde enflasyonun artmasına sebep oldu.

Birçok farklı gelişme kapsamında giderek artmaya devam eden enflasyon, ülkemizde de etkilerini yüksek oranda hissettirmeye devam ederken enflasyon ile mücadele kapsamında vatandaşların bütçelerini rahatlatan bütçe iyileştirme kararları alındı. Bu kapsamda temmuz ayında yüzde 30’luk ara zam ile duyurulmuş olan asgari ücret tüketicilerin yüzlerini güldürse de halen kontrol altına alınmayan enflasyon karşısında ocak ayında yapılacak olan maaş zammı oranı merak konusu oldu.

Milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren ocak ayı asgari ücret zammı konusu gündemden düşmezken asgari ücretin artması durumunda işveren yükünün de artacağına dikkat çekildi. Bu kapsamda konuya ilişkin önemli açıklamalarda bulunan İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, işveren şartlarına değindi. 

BAŞKANDAN ASGARİ ÜCRET ZAMMINA İLİŞKİN ÖNEMLİ AÇIKLAMA!

ocak-ayi-asgari-ucret-zammina-3-sart-geldi-yetkili-isim-duyurdu-eger-bu-sartlar-yerine-getiril (2)

Garanti Bankası 36 ay vade ile 50 bin TL ihtiyaç kredisi veriyor Garanti Bankası 36 ay vade ile 50 bin TL ihtiyaç kredisi veriyor

Geçtiğimiz günlerde Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen bir fuara katılan İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, yaklaşan ocak ayı zammına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Maaş artış oranının enflasyonun üzerinde yapılmasının işveren bakımından bir sorun teşkil etmediğine dikkat çeken Avdagiç, bu kapsamda işverenlerin hükümetten bazı taleplerinin olduğunu ifade etti. 

ŞARTLARI AÇIKLADI!

Yapmış olduğu konuşmada asgari ücret zammı konusunda hem çalışanların hem de işverenlerin hemfikir olduklarını belirten Avdagiç, maaşların artması ve işverenin üzerindeki ödeme yükünün hafifletilmesi için şu taleplerin yerine getirilmesi gerektiğini ifade etti:

  • Kıdem tazminatının üst limitinde katlamalı bir artış yapılmamalı
  • Sigorta primine esas kazancın üst sınırı, memur maaşı zammı ya da enflasyon ile doğru orantıda artırılmalı
  • Gelir vergisi dilimleri asgari ücret artışı oranında düzenlenmeli