Türkiye'de maaşlı çalışanların aylardır bekledikleri gelişme bugün yaşanarak kamuoyu ile paylaşıldı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2020 yılına ait enflasyon rakamlarını açıkladı. Bu rakamların belli olmasının ardından memur maaşlarına Ocak 2021'de yüzde 7,36 oranında zam yapılması kesinleşti.

ÖĞRETMEN MAAŞLARINA YÜZDE KAÇ ZAM YAPILDI?

Memurların maaşlarına yapılacak olan Ocak 2021 zam oranının belirlenmesinin ardından vatandaşlar kimin kaç TL maaş alacağını merak etmeye başladılar. Mesleklere göre değişen memur maaşlarında en çok merak edilen maaşlardan birisi de öğretmenlerin maaşları oldu. Pandemi nedeniyle zor süreç geçiren mesleklerden birisi olan öğretmenlerin maaşları ne kadar oldu?

OCAK 2021 ÖĞRETMEN MAAŞLARI KAÇ TL OLDU?

Öğretmenlere yapılan 7,36'lık maaş zammının yüzde 3 sözleşme gereği diğer kalan kısmi ise enflasyon farkı olarak verildi. Bu zamla beraber 1 / 4 bir öğretmenin maaşı 5.634 TL'den 6.049 TL'ye yükseldi. Bu şekilde öğretmenlerin maaşına Ocak 2021'de 415 TL zam yapıldı. Öğretmenler zamlı maaşlarını bu ayın 15'inde almaya başlayacaklar.

Öğretmenlerin maaşları kıdemlerine ve çalıştıkları yıllara göre değişiyor. Buna göre her kıdemin zam oranı aynı olsa da zam miktarı farklı olacak. Ayrıca bu hesaplamada öğretmenlerin ek ödemeleri yer almıyor. Ek ödemeler ile alakalı olarak Milli Eğitim Bakanlığı kapsamlı bir açıklamayı bu ay içerisinde yapacak.

isbilgisi.com