Türkiye'de milyonlarca memur yılın Ocak ve Yemmuz aylarında maaşlarına hem zam hem de enflasyon farkı alıyorlar. 2020 yılının son günlerinin yaşanması ve 2021 yılının başlamasına çok kısa bir süre kalması nedeniyle memurlar “Enflasyon farkı ve memur maaş zammı ne kadar olur?” sorusunun cevabını öğrenmek istiyorlar. Peki memur maaş zammı belli oldu mu? Ocak 2021'de memurlar ne kadar maaş zammı alacaklar?

2021 MEMUR MAAŞLARI NE KADAR OLACAK?

Memur maaşlarına yapılacak olan zam miktarının büyük bir kısmını bu yıl enflasyon farkı meydana getirecek. Bu nedenle enflasyona dair araştırmalar yoğunlaştı. Son 6 aylık enflasyona göre memur maaşlarına enflasyon farkı uygulanacak. Bu açıdan Merkez Bankası'nın enflasyon hedefinin tutması için TÜFE'nin Aralık ayında yüzde 0,96 azalması yani eksi enflasyon çıkması gerekiyor. Ancak Türkiye'deki ekonomik ortamda eksi enflasyonun çıkması imkansıza yakın olarak değerlendiriliyor. İstatistiklerde ise son 15 yılın rakamları bu konuda fikir veriyor. Son 15 yıl içerisindeAralık aylarında sadece 4 yıl enflasyon eksi oldu. Bunun da en yüksek rakamı 0,44 ile gerçekleşti. Diğer yılların tamamında artı enflasyon oldu. Bu nedenle enflasyon farkı ile memur maaşları ciddi bir zam alacak.

MEMUR MAAŞLARINA YÜZDEKAÇ ZAM YAPILACAK?

Memurların toplu sözleşmelerinde Ocak 2021 için belirtilen zam miktarı yüzde 3 olarak açıklanmıştı. Bu kesin zam Ocak 2021 maaşlarına yansıtılacak. Ayrıca enflasyon farkı hesaplaması da yapılacak. 2020 yılının ikinci yarısında uygulanan yüzde 4'lük toplu sözleşme zammının üzerindeki enflasyon oranı enflasyon farkı olarak memur maaşlarına yansıtılacak. Şu anda yapılan hesaplamalara göre memur maaşlarına yaklaşık yüzde 4 enflasyon farkı verilmesin ekesin gözüyle bakılıyor. Memurların Ocak 2021 toplam zam miktarının ise yüzde 7 olması bekleniyor.

SOSYAL YARDIMLAR YÜZDE 7 ZAMLANACAK?

Öte yandan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen sosyal yardımları memur maaş katsayısına bağlandığı için onlar da zamlanacak. Buna göre engelli aylığı, evde bakım parası, yaşlılık aylığı ve diğer sosyal yardımlara da yüzde 7 oranında zam yapılması bekleniyor.

isbilgisi.com