Ocak 2021 Emekli Maaş Zammı Hesaplama! Emekli Maaşlarına Yüzde Kaç Zam Yapılacak?

Emekli vatandaşlar maaşlarına Ocak 2021'de gelecek olan zamma dair heyecanlı bekleyişlerini sürdürüyorlar. Emekli maaşlarına ne kadar zam yapılacak? Emekli maaşlarını etkileyecek olan enflasyon rakamları ile alakalı son dakika gelişmeleri nelerdir? Emekli maaşları ne kadar artacak? En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? İşte emekli maaş zamları ile alakalı en son gelişmeler...

EKONOMİ 16.11.2020 - 21:37 16.11.2020 - 21:37

Türkiye'de yaklaşık 13 milyon emekli vatandaş maaşlarına Ocak 2021'de yapılacak olan zam oranı ile alakalı son dakika bilgilerini araştırmaya devam ediyorlar. Emekli maaşlarına yapılacak zamları enflasyon rakamları belirliyor. Emekli maaşlarına her yıl Ocak ve Temmuz aylarında maaş zammı yapılıyor. Bu maaş zammı son 6 aylık Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) oranı dikkate alınarak yapılıyor. Ayrıca emekli vatandaşlar yılda iki defa da 1.000 TL bayram ikramiyesi alıyorlar.

EMEKLİ MAAŞ ZAMMI HESAPLAMA

Ocak 2021 emekli maaş zamlarının kesinleşebilmesi için 2020 son 6 aylık TÜFE oranının resmen açıklanması bekleniyor. Bu nedenle resmi zam oranı Ocak ayının başından önce belirlenemeyecek. Ancak şu ana kadar 4 aylık TÜFE oranına göre emekli maaşlarına yapılacak olan zammın bir kısmı kesinlik kazandı. Bu kesinlik kazanan kısma Kasım ve Aralık TÜFE oranları da eklenerek nihai zam oranı ortaya çıkacak.

Merkez Bankası'nın enflasyon rakamları ile alakalı beklentileri emekli maaşlarına yapılacak zammın tahmini konusunda bir veri olarak kullanılıyor. Ancak son 1 yıllık süreçte bu enflasyon beklentisinin hiçbir zaman gerçekleşmediği düşünülürse emekli maaş zamları hakkında bu veriyi dikkate alarak hesaplama yapmak doğru sonuç vermeyecek.

EMEKLİ MAAŞLARINA YÜZDE KAÇ ZAM YAPILACAK?

Emekli maaş zamları ile alakalı olarak enflasyon rakamlarına bakıldığında son 4 aylık TÜFE oranı yüzde 4,61 çıktı. Son iki aydır enflasyon oranının yüksek çıkması ve bu yönde ilerleyişin devam edecek olması nedeniyle emekli maaşlarına yüzde 7 ile yüzde 8 arasında bir zam yapılacak. Emekli maaşlarına yüzde 8 zam uygulanırsa bir süredir verilen en yüksek maaş zammı olarak kayıtlara geçecek.

Emekli vatandaşlar zamlı maaşlarını Ocak 2021'den itibaren alacaklar. Emekli maaş zammı 3 Ocak 2021'de açıklanacak olan enflasyon rakamlarının ardından kesinleşecek. Ardından ise o ay içerisinde emekli maaşları yeniden hesaplanarak 13 milyon emekli vatandaşın zamlı maaşları belirlenecek.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@