Her yeni yıl öncesinde bir araya gelen ve yapılan görüşmeler sonucunda da başta finansal konular olmak üzere pek çok farklı konu başlığı altında yeni yıla ilişkin önemli kararlar alan yetkililer, aralık ayı içerisinde 2023 yılına ilişkin bütçe görüşmelerine başladı. Sene boyunca 3600 ek gösterge başta olmak üzere birçok farklı konu hakkında düzenleme çalışmaları yürüten ve aldıkları yeni kararların yürürlüğe gireceği tarih için 2023 yılını işaret eden yetkililer, vatandaşlar tarafından da yakından takip edilmeye başlandı.

Yalnızca bu yıl değil geçtiğimiz yıllarda da yeni yıllara ilişkin önemli yeni kararlar alan yetkililer, 2021 yılına girmeden hemen önce alınmış olan bir karar ile gündeme geldi. 25 Aralık 2020 tarihli Resmi Gazetede yayınlanmış olan kararın uygulamaya geçişi için son tarihin 31 Aralık olduğunu ifade eden uzmanlar, gerekenlerin yapılmaması durumunda yaklaşık olarak 98 bin kişinin yeni yıla işsiz gireceğine dikkat çekti. Uzmanlar ilgili meslek grubuna ve o gruba ilişkin verilmiş olan resmi karara ilişkin detayları paylaştı. 

2021 YILINDA YÜRÜRLÜĞE GİRMİŞTİ!

o-meslek-grubu-icin-soke-eden-karar-1-ocaktan-sonra-98-bin-kisi-isinden-olacak-belgeleri-kontr (2)

Fırsat! Ayçiçek yağı indirimi başladı! Fırsat! Ayçiçek yağı indirimi başladı!

25 Aralık 2020 tarihinde yayınlanmış olan Resmi Gazete’de yer alan bir karara göre “İşletmeler ve İşyerlerinin Araç Park Hizmetlerinin (Vale) Yürütülmesine İlişkin Yönetmelik” düzenlemesi gereğince valelere Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından hazırlanmış olan mesleki yeterlilik belgesine sahip olma şartı koşuldu. Söz konusu düzenleme, 1 Temmuz 2021 tarihinde yürürlüğe girdi. 

UZMANLAR UYARDI!

Hazırlanmış olan yönetmelikte ilgili mesleki yeterlilik belgesine sahip olmayan valelerin 1 Ocak 2023 tarihinden sonra çalışamayacakları bilgisi yer aldı. Şimdiye kadar alınan bilgilere ise 100 bin valeden yalnızca 2 bin 410’unun mesleki yeterlilik belgesi sahibi olduğu öğrenildi. 

Yapılan resmi açıklamalara göre sınava girmeyen, B sınıfı ehliyete sahip olmayan ve psikoteknik raporu bulunmayan, dolayısı ile de mesleki yeterlilik belgesini almamış olan valelerin işlerine, 1 Ocak 2023 tarihi itibari ile son verileceği bilgisi kaydedildi.