Normalleşme Takvimi İddiası! AVM'ler, Berberler, Lokantalar, Kuaförler Ve Diğer İş Yerleri Ne Zaman Açılacak?

Türkiye koronavirüs ile mücadelede önemli bir başarı elde edince normalleşmenin ne zaman başlayacağına dair büyük bir merak başladı. Kademeli olarak normalleşecek olan Türkiye'de özellikle AVM'ler, kuaförler, lokantalar ve bazı işletmelerin ne zaman açılacağı sorusu cevabını bekliyor. Türkiye'de hangi işletmeler ne zaman yeniden açılacak?

EKONOMİ 29.04.2020 - 14:25 29.04.2020 - 14:25

Türkiye'de koronavirüs sürecinde sağlık açısından çok başarılı bir sınva verdi. Son bir haftadır açıklanan günlük rakamlara göre koronavirüs kontrol altına alınmaya başlandı. Bunun üzerine vatandaşlar ne zaman normal hayata dönüş yapılacağı konusu merak etmeye başladılar.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında geçtiğimiz günlerde toplanan kabine Türkiye'nin normalleşme takvimini görüştü. Bu toplantıda alınacak kararlar masaya yatırıldı. Hürriyet Gazetesi yazarlarından Abdülkadir Selvi toplantıda görüşülen detayları anlatan bir yazı kaleme aldı.

Abdülkadir Selvi'nin yazısında yer alan bilgilere göre Türkiye normalleşmek için dört aşamalı bir takvimi uygulamaya sokacak. Birinci aşama normalleşmenin hazırlık aşaması olacak. Bu süreç de 4 Mayıs Pazartesi günü resmen başlayacak. İlk aşamada AVM'lerin,berberlerin ve kapatılan işletmelerin belirli kısıtlamalarla yeniden açılması gerçekleşecek. Şehirler arası seyahatlerde ise herhangi bir değişiklik yapılmayacak.

Normalleşmenin ikinci aşaması ise 27 Mayıs ile 31 Ağustos arasını kapsayacak. Bu süreçte şehirler arası seyahat kısıtlamaları kaldırılacak, uluslar arası seyahatlere ise kademeli olarak izin verilecek.

Üçüncü aşama normalleşme dönemi de 1 Eylül ile 31 Aralık arasını kapsayacak. Bu dönemde okullar yeniden açılacak ve kamu kurumları tam kapasite ile çalışmaya başlayacak.

Hazırlanan normalleşme takvimine göre son aşama 1 Ocak 2021'de başlayacak. Bu tarihte izlenecek yol koronavirüs aşısının bulunup bulunmayacağına göre şekillenecek. Bunun için ayrı bir planlama yapılacak.

Öte yandan Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası (TESK), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a bir liste göndererek ilk etapta açılması gereken iş yerlerini belirledi. TESK tarafından gönderilen listenin üst sıralarında lokanta, restoran, berber, kıraathane, kasap, kuaför gibi iş yerleri bulunuyor.

isbilgisi.com