Nissan'ın Fabrika Kapatma Kararı 23.000 Kişiyi İşsiz Bırakıyor!

Dünyanın tanınmış otomobil markalarından olan Japon firması Nissan olumsuz seyreden sektör şartları nedeniyle radikal kararlar almaya devam ediyor. Nissan tarafından yapılan bilgilendirmeye göre şirketin İspanya'nın Barselona şehrinde bulunan fabrikasının kapatılmasına karar verildi.

OTOMOBİL 28.05.2020 - 15:43 28.05.2020 - 15:43

Dünya otomotiv sektörü 2020 yılının başından itibaren yaşadığı kriz nedeniyle zor günler geçirmeye devam ediyor. Japon otomotiv markası Nissan da bu nedenle radikal kararlar almayı sürdürüyor.

Koronavirüs salgınından Avrupa'da en çok etkilenen ülkelerin başında gelen İspanya'da faaliyet gösteren Nissan fabrikası için kapatılma kararı verildi. Japon firmanın aldığı bu karar İspanya'da adeta şok etkisi yarattı.

Barselona'da bulunan Nissan fabrikasında 3.000 kişi çalışıyor. Ayrıca bu fabrikaya bağlı olaran 20.000 kişinin istihdamı sağlanıyor. Toplam 23.000 kişinin işsiz kalacak olması İspanya hükümetini harekete geçirdi.

İSPANYA HÜKÜMETİ İKNA ÇABALARINDA

İspanya hükmeti tarafından yapılan yazılı açıklamada Nissan'ın İspanya'dan çekilmesinin Avrupa pazarından çekilmesi anlamına geleceği ifade edildi. Yatırım yapmanın daha az maliyetli olacağını söyleyen İspanyol yetkililer Nissan'ı ikna etmek için ellerinden geleni yapacaklarını belirttiler.

İspanyol hükümeti tarafından Nissan ile kurulan iletişimde Japon şirkete fabrikanın kapatılmaması karşılığında ortak bir çalışma grubunun kurularak her türlü desteğin verileceği belirtildi.

NİSSAN FABRİKA KAPATMAKTA KARARLI

Nissan ise şirket politikası olan Renault'un üretimine odaklanmak istediklerini ve bu nedenle Avrupa'daki fabrikalarının kriz ortamındaki stratejilerine uygun olmadığını İspanyol hükümetine iletti.

Nissan'ın fabrika kapatma konusundaki ısrarı İspanya ekonomisinde ciddi bir yara açacak. Koronavirüs nedeniyle meydana gelen ekonomik sorunlara 23.000 kişilik bir işsiz ordusu daha eklenmiş olacak.

isbilgisi.com