Niinisto, Putin’e Finlandiya’nın NATO üyeliğine başvuracağını söyledi

Devlet Başkanı Sauli Niinisto, Cumartesi günü Rus mevkidaşı Vladimir Putin’e, Finlandiya’nın önümüzdeki birkaç gün içinde NATO üyeliği aramaya karar verdiğini söyledi ve Helsinki’nin köklü askeri tarafsızlığından vazgeçme hamlesinin bir hata olacağını söyledi.

Niinisto’nun ofisinden yapılan açıklamada, Finlandiya devlet başkanının Putin’e bir telefon görüşmesinde Moskova’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgal etmesinden sonra Finlandiya’nın güvenlik ortamının ne kadar değiştiğini söylediğini ve Rusya’nın Finlandiya’nın NATO’ya, 30. -Üye Batı askeri ittifakı.

2012’den bu yana Finlandiya’nın cumhurbaşkanı olan ve son 10 yıldır Putin ile düzenli bir diyalog yürüten birkaç Batılı liderden biri olan Niinisto, “(Putin ile) tartışma açık ve netti ve abartısız bir şekilde gerçekleşti. Gerginliklerden kaçınmak önemli kabul edildi” dedi. yıllar.

Niinisto, 2012’deki ilk toplantısında Putin’e “her bağımsız ulusun kendi güvenliğini en üst düzeye çıkaracağını” söylediğine dikkat çekti.

Niinisto, “Hâlâ durum böyle. Finlandiya NATO’ya katılarak kendi güvenliğini güçlendirecek ve sorumluluklarını üstlenecek. Bu kimseden uzak bir şey değil.” dedi.

Finlandiya’nın, gelecekteki muhtemel NATO üyeliğine rağmen, “sınır komşuluğundan kaynaklanan pratik meselelerde” Rusya ile ikili olarak ilgilenmeye devam etmek istediğini ve Moskova ile “profesyonel bir şekilde” ilişki kurmayı umduğunu vurguladı.

Niinisto’nun ofisinden yapılan açıklamaya göre, telefon görüşmesi Finlandiya’nın girişimiyle yapıldı.

Kremlin daha sonra şunları söyledi: “Vladimir Putin, Finlandiya’nın güvenliğine yönelik herhangi bir tehdit olmadığı için geleneksel askeri tarafsızlık politikasından vazgeçmenin bir hata olacağını vurguladı. Ülkenin dış politikasında böyle bir değişiklik Rusya-Finlandiya ilişkilerini olumsuz etkileyebilir.”

Moskova, çağrıyı “açık görüş alışverişi” olarak nitelendirdi, normalde zor bir görüşme için diplomatik bir örtmece.

Finlandiya, herhangi bir Avrupa Birliği üyesi tarafından en uzun olan Rusya ile 1.340 kilometrelik (830 mil) bir sınırı paylaşıyor.

Niinisto ve Finlandiya Başbakanı Sanna Marin Perşembe günü ortaklaşa Finlandiya’nın NATO üyeliğini onayladılar ve Rusya’nın Ukrayna’daki askeri manevraları ve Avrupa’nın değişen jeopolitik ve güvenlik ortamı arasında ulusun güvenliğini garanti altına almak için ülkenin “gecikmeden NATO üyeliğine başvurması gerektiğini” tavsiye etti.

Niinisto ve Marin’den Finlandiya’nın NATO üyeliğine başvurma niyetinde olduğuna dair resmi bir açıklamanın, Marin’in iktidardaki Sosyal Demokrat partisinin olası onayından bir gün sonra Pazar günü bekleniyor.

Komşu İsveç’in Pazar günü Başbakan Magdalena Andersson liderliğindeki iktidardaki Sosyal Demokrat Parti toplantısında NATO duruşuna karar vermesi bekleniyor.

ABD Başkanı Joe Biden Cuma günü hem Niinisto hem de Andersson ile ortak bir telefon görüşmesi yaptı ve Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre, “NATO’nun Açık Kapı politikasına ve Finlandiya ve İsveç’in kendi geleceklerine, dış politika ve güvenlik düzenlemeleri.”

Beyaz Saray, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ankara’nın Helsinki ve Stockholm’ün PKK ve diğer terör gruplarına yönelik hoş karşılama tutumuna itirazını dile getirmesinin ardından ABD’nin iki ülkenin NATO üyeliği konusunda Türkiye ile birlikte çalıştığını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.