Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremin meydana gelmesinin ardından yaşanna korku dolu anlar Türkiye'yi derinden yaralamıştı. Kahramanmaraş merkezli deprem çevre 10 ilde büyük bir yıkıma neden olurken toplam 11 ilde meydana gelen enkazda hayatını kaybedenlerin sayısı 45 bini geçti. Türkiye'nin deprem korkusu bitmek bilmezken merkez üssü Kahramanmaraş olan depremin ardından uzmanlar farklı bölgelerle ilgili uyarılarını dile getirmeye devam ediyor. 

DEPREM BEKLENEN BÖLGEYİ AÇIKLADI!

Merkez üssü Kahramanmaraş olan depremin ardından özellikle de uzmanlar İstanbul'a dikkat çekerken şimdiden birçok önlem alınmaya başlandı. Olası bir İstanbul depremi için acil durum planları oluşturulmaya devam ederken Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür iki bölgeye dikkat çekerek 7.4 büyüklüğünde deprem uyarısı yaptı.

Faturalarda yeni nesil ödeme sistemine geçiliyor! Faturalarda yeni nesil ödeme sistemine geçiliyor!

“Endişe ettiğimiz yerler var” diyen Prof. Dr. Naci Görür dikkat çeken açıklamasında Çorum'a dikkat çekerken ''Çorum tam Kuzey Anadolu fay hattının üzerinde. Bu kuşağın tamamı, Türkiye’nin tamamı, hatta dünyanın en aktif büyük depremler oluşturabilen kuşağı içerisinde. Bu kuşak aşağı yukarı Bingöl-Karlıova’dan çok büyük ölçüde Marmara Denizi’ne kadar enerjisini tüketti. Büyük deprem üretme enerjisini boşalttı.'' ifadelerini kullandı. 

MARMARA ÜZERİNE DİKKAT ÇEKTİ!

Marmara üzerinde beklentileri olduğunu belirten Görür açıklamasının devamında ise şunları dile getirdi;

Şimdi Marmara’yı bekliyoruz. Bir de Erzincan ile Karlıova arasındaki bu kesimi bekliyoruz. Burada Pülümür’ün olduğu yer aşağı yukarı 7.4 büyüklüğünde belki deprem olabilir. Yedisu fayı üzerinde. Bunu zaten hep söylüyoruz. Tunceli-Pülümür 7.4 büyüklüğünde deprem olabilir. Burada en son deprem 1794’te. Dolayısıyla epey zaman geçti. Erzincan depremi buraya muhtemelen enerji de transfer etmiş olabilir. Bu Doğu Anadolu fayındaki hareketler de belli ölçüde burayı biraz etkilemiş olabilir. Endişe ettiğimiz yerlerden biri bu.