Ana Sayfa EKONOMİ Müteahhitlere Yeni Yeterlilik Sistemi Geliyor

Müteahhitlere Yeni Yeterlilik Sistemi Geliyor

Müteahhitler, belirlenmiş olan bazı mali, ekonomik ve mesleki yeterliliklere sahip olmaları durumunda mesleklerini yerine getirebilecekler.

7
0
Paylaş

Ülkemizde yapı stokunun yaklaşık olarak %95’i özel sektör tarafından inşa ediliyor. Özel sektörde hizmet vermekte olan yapı müteahhitleri için yeni bir düzenleme sistemi daha getiriliyor. Özel sektörde düzenleme işlemlerini yürütecek olan müteahhitler, belirlenmiş olan bazı mali, ekonomik ve mesleki yeterliliklere sahip olması gerekir. Daha önceden müteahhitlik bilgisi bulunmayan firmalar sadece H sınıfından belge sahibi alabilme imkanına sahip olacak. Müteahhit deneyim sahibi oldukça bulunduğu sınıfta yükselecek.

Özel sektörde müteahhitlik işlemlerini yapacak olan firmalar için getirilen bu yeterlilik koşullarına firmanın mutlaka sahip olması gerekecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca yapı müteahhitlerinin sınıflandırılması ve bazı yeterliliklere sahip olmasına yönelik olan bu koşullar Resmi Gazete’de de yayımlandı.

Bakanlık, düzenlemeye göre ihtiyaçların yeniden ele alınarak hazırlanması ve özel sektörde yapımları üstlenecek olan firmaların mali, ekonomik, teknik ve mesleki açıdan yeterli olması gerekmektedir. Bu şekilde yetki belgesi numarasına sahip olan müteahhitler sahip olduklara yeterlilikleri dikkate alarak 9 sınıfta gruplandırılacak. Bunların yükümlenecekleri işler ise firmaların yeterlilikleriyle uyumlu olarak detaylı olarak tanımlandı.

Müteahhitlik sistemi temel olarak firmaların sahip olmuş olduğu mali göstergeleri esas alıyor. Bu noktada firmaların belge başvurularını yapmadan önce son 3 sene içerisindeki bilanço oranlarına bakılacak. Firmaların mali durumları öz kaynak oranları, cari oranları ve borç oranları olarak 3 tane farklı bilanço göstergesiyle değerlendirilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here