Ülke sınırları içerisinde yaşayan veya ülkede yaşamasa da bu topraklarda bir gayrimenkulü bulunan mülk sahipleri için yetkililerden önemli bir uyarı geldi. Vergi ödemesi için son günün yaklaştığını belirten yetkililer, ilgili vergi türüne ve ödeme şekline ilişkin ayrıntıları kamuoyu ile paylaştı. 

Ülkemizde uygulanan vergi sistemi kapsamında vatandaşların ödemek ile yükümlü oldukları vergi kalemleri içerisinde yer alan emlak vergisi, kasım ayı gündeminin başlıca konu başlıklarından birisi oldu. İlki mayıs ayında ödenen vergi taksitinin ikinci ve son taksiti için mülk sahiplerine seslenen yetkililer, kasım ayının sonuna kadar ödemenin gerçekleştirilmiş olması gerektiğine dikkat çekti. Ayrıca, mülk sahibi olmalarına rağmen bazı vatandaşların emlak vergisi ödemek ile yükümlü olmadıklarının da altı çizildi. Peki, kimler emlak vergisi ödemek zorunda değil? Emlak vergisi ödemek zorunda olanlar ödemeyi nereden ve nasıl yapacak?

EMLAK VERGİSİNİN İKİNCİ TAKSİT ÖDEMESİ İÇİN SON ÇAĞRI!

mulk-sahiplerinin-dikkatine-bin-tllik-vergi-borcunuz-katlanabilir-30-kasima-kadar-vergi-taksit (2)

Tapusu olan buraya! Hekesi ilgilendiren açıklama Tapusu olan buraya! Hekesi ilgilendiren açıklama

Devlet tarafından uygulanan vergi sistemi dahilinde mülk sahiplerinin ödemek ile yükümlü oldukları vergi kalemleri içerisinde bulunan emlak vergisi, son günlerin en çok konuşulan konu başlıklarından birisi oldu. Tarla, arazi, arsa, iş yeri, dükkan, depo, daire gibi taşınmazlara sahip olan gayrimenkul sahiplerine seslenen yetkilileri, ilk taksiti mayıs ayı içerisinde alınmış olan emlak vergisinin ikinci taksitinin, 30 Kasım tarihine kadar yatırılması gerektiğini aksi takdirde faiz işlemlerinin başlatılacağını ifade etti. 

Mülk sahibi olmasına rağmen emlak vergisi ödemekten muaf tutulan gruplar ise şu şekilde açıklandı: 

  • Mülkünden başka geliri bulunmayan emekliler
  • Mülkünden başka geliri bulunmayan işsizler
  • Mülkünden başka geliri bulunmayan gaziler
  • Mülkünden başka geliri bulunmayan şehit yakınları
  • Mülkünden başka geliri bulunmayan dullar

EMLAK VERGİSİNİN İKİNCİ TAKSİTİ NEREDEN ÖDENİR?

Emlak vergisinin ikinci taksitini ödemek için mülkün bağlı bulunduğu ilçelerin belediye başkanlıklarına şahsen veya e- devlet üzerinden başvuru yapılması gerekmektedir.