Halk arasında gardiyan olarak bilinen İnfaz Koruma Memurları ile alakalı olarak bilgi edinilmesine yönelik araştırmalar devam ediyor

İş arayan vatandaşların kamu kurumlarında çalışma imkanı bulabilmesine yönelik fırsatlar gelmeye devam ediyor. Adalet Bakanlığı tarafından kısa bir süre içerisinde iş ilanı yayınlanacak olan İnfaz Koruma Memurları için vatandaşlar araştırma yapmayı sürdürüyorlar. Kimler gardiyan olabilir? İnfaz Koruma Memurlarının maaşları ne kadardır? İnfaz Koruma Memurlarına hangi sosyal haklar verilmektedir? İşte merak edilen tüm detaylar...

İNFAZ KORUMA MEMURU NEDİR?

Adalet Bakanlığı bünyesinde işe alınan İnfaz Koruma Memurları cezaevlerinde güvenlik sınıfında görev yapmaktadırlar. Bu çalışanlar halk arasında gardiyan olarak bilinmektedirler. Emniyet sınıfında yer alan bir memurla aynı haklara sahip olan İnfaz Koruma Memurları aynı zamanda Genel İdari Hizmetler sınıfında da yer alırlar. Bu sınıfta olduğunun pek bilinmemesinin sebebi ise bir üniforma ile hizmet veren başka bir personel biriminin olmamasıdır. Ayrıca İnfaz Koruma Memurları gereken durumlarda kullanılmak üzere zor kullanma yetkisine de sahiptirler.

İNFAZ KORUMA MEMURLARININ MAAŞI NE KADARDIR?

İnfaz Koruma Memurları Adalet Bakanlığı'na bağlı olarak çalışırlar. Bu çalışanların görevleri cezaevlerinde iç güvenliğin sağlanmasıdır. Oldukça zorlu işleri olan İnfaz Koruma Memurlarının aldıkları maaş merak edilmektedir. 2020 yılı ortalamasına göre İnfaz Koruma Memurları 4.000 TL maaş almaktadırlar. Ancak bu maaş standart değildir. Bazı değişkenlerle beraber yükselebilmektedir. İnfaz Koruma memurunun çalışma süresi, bekar veya evli olması ve kademe derecesine göre meaşlarda artıl meydana gelebilmektedir.

GARDİYANLARIN SOSYAL HAKLARI NELERDİR?

Cezaevlerinden İnfaz Koruma Memuru olarak çalışan kamu personellerinin her yıl 20 günlük yıllık izin hakları bulunmaktadır. Ancak 10 yıldan fazla sürede kıdem sahibi olan çalışanlar 30 gün izin yapabilirler. Bunun yanında gardiyanların bazı durumlar için mazeret izin hakları da bulunmaktadır. Üniforma ile hizmet eden İnfaz Koruma Memurlarına yazlık ve kışlık olmak üzere yılda iki defa özel dikilmiş üniformalar verilmektedir.

İNFAZ KORUMA MEMURU ALIM ŞARTLARI NELERDİR?

Adalet Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen İnfaz Koruma Memurlarının işe alımlarında istenen şartlar belirlendi. Buna göre bu işe alımlarda KPSS şartı aranmaktadır. Gardiyan olmak isteyen adaylar KPSS'den en az 70 puan almalılar.

İnfaz Koruma Memuru olacak adaylardan bir meslek şartı aranmamaktadır. Lise mezunu olarak KPSS'ye girip yeterli puanı alan adaylar işe alım sürecinde mülakat sınavlarını da başarıyla geçerlerse gardiyan olabilmektedirler.

Türkiye'de İnfaz Koruma Memurları kadrolu ve sözleşmeli olarak iki farklı sınıfa ayrılmaktadır. İşe alım sürecinde aşamaları tamamlayan adaylar için mülakatlar yapılır. Bu mülakatın tarihleri Adalet Bakanlığı'Nın resmi internet sitesi aracılığı ile kamuoyuna ilan edilir.

İnfaz Koruma Memuru olmak isteyen adaylar mülakata davet edildiklerinde Adalet Bakanlığı tarafından oluşturulan bir komisyonun huzuruna çıkarlar. Burada kendilerine sözlü sınav yapılır. Genel kültür sorularına yanıt veren adayların boy ve kilo ölçümleri bu mülakat esnasında yapılır. Şartları yerine getiren tüm adaylar için bir başarı listesi oluşturulur. Bu listeye göre İnfaz Koruma Memuru alımı yapılarak işe başlatılırlar.

İnfaz Koruma Memurluğu için kısa bir süre içerisinde Adalet Bakanlığı tarafından işe alım ilanı yayınlanacak. Bu ilanları sitemizden takip ederek başvurularını kolayca yapabilirsiniz.

isbilgisi.com