Büro Memur-Sen'den EYT açıklaması geldi! SGK çalışanlarına özlük hakkı talep edildi Büro Memur-Sen'den EYT açıklaması geldi! SGK çalışanlarına özlük hakkı talep edildi

Kasım ayının başında Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanmış olan ekim ayı enflasyon verileri ile birlikte memur, memur emeklisi ve SGK’nın diğer kollarına bağlı olan emekliler için hesaplanacak olan 6 aylık enflasyonun 4’üncüsü tamamlanmıştı. Maaş zamlarına direkt olarak etki edecek 4’üncü verinin de açıklanması ile birlikte birtakım maaş zammı iddiaları ortaya atılırken aynı açıklamada 2022 yeniden değerleme oranı da duyurulmuştu.

Geçtiğimiz ayın başında Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılmış olan resmi açıklamada, 2021 Ekim- 2022 Ekim tarihleri baz alınarak hesaplanan yeniden değerleme oranı, yüzde 122,93 olarak bildirilmişti. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde yüzde 36,2 olarak açıklanmış olan yeniden değerleme oranının yükselişi herkesi şaşkına çevirirken bu oranının harçlara ve vergi ödemelerine zam olarak yansıtılacak olması vatandaşları yeni döneme ilişkin tedirgin etti. 

Yeniden değerleme oranı üzerinde olmasa da bu oran baz alınarak hesaplanan MTV zammı üzerinde indirim yetkisi bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu yetkisini kullandı ve 2023 MTV zammının yüzde 61,5’e düşürüldüğünü ifade etti. Erdoğan’ın bu kararının ardından 2023 dönemine ilişkin MTV ödemeleri hesaplanmaya başlandı. 

2023 MTV HESAPLAMA EKRANI

motorlu-tasitlar-vergisinde-son-durum-zam-orani-belli-oldu-mtv-odemeleri-nereden-yapilacak (2)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yüzde 50’lik indirim yetkisini kullanmasından sonra yüzde 61,5’e gerileyen 2023 MTV zammı, araç sahiplerinin yeni döneme ilişkin bazı hesaplar yapmalarına sebep oldu. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan yetkililer, MTV hesabı için Motorlu Taşıtlar Vergisi Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi internet sitesinin açıklanan ekranında yer alan bilgileri girerek hesaplamaların yapılabileceğini ifade etti. 

2023 MTV ÖDEMELERİ NE ZAMAN, NEREDEN YATIRILACAK?

Her yıl olduğu gibi 2023 yılında da MTV ödemeleri iki taksit şeklinde yapılacak. Taksitlerin ilki ocak ayında ikinci ise temmuz ayında yatırılacak. Her iki taksit ödemesi için de PTT şubelerine, anlaşmalı bankalara ve bulunulan bölgelerde yer alan vergi dairelerine başvuru yapılabilecek.