Morgan Stanley'in Türkiye Ekonomisi Raporu Açıklandı! Dev Yatırım Bankasının Türkiye'de 2020'de Enflasyon Ve Faiz Tahminleri!

ABD yatırım bankası Morgan Stanley, “Küresel Yıl Ortası Makro Görünüm” raporunu yayınladı. Raporda yer alan Türkiye bölümünde ise dikkat çekici değerlendirmeler yer aldı. Türk ekonomisinden 2020 beklentilerinin yer aldığı raporda olumsuz bir tablo çizildi.

EKONOMİ 15.06.2020 - 14:30 15.06.2020 - 14:30

ABD'nin tanınmış yatırım bankalarından Morgan Stanley, “Küresel Yıl Ortası Makro Görünüm” raporunu açıkladı. Raporda dünya ekonomisine yönelik değerlendirmeler ve beklentiler yer alırken Türkiye ekonomisi deayrı bir başlıkta değerlendirildi.

TÜRKİYE EKONOMİSİ YÜZDE 4,8 DARALACAK

Morgan Stanley raporuna göre Türkiye ekonomisi 2020 yılına güçlü bir şekilde başladı. Ancak koronavirüs nedeniyle yaşanan gerilemelerden kaynaklanan olumsuzluklara bağlı olarak Türkiye ekonomisi 2020'de yüzde 4,8 daralacak.

Yayınlanan raporda Türkiye ekonomisinin yüksek dış finansman ihtiyacına ve döviz rezervlerindeki sert düşüşe dikkat çekildi. Dış fonlama ortamının kırılgan yapısının devam etmesinin beklendiği belirtilen rapora göre Türkiye ekonomisi önemli kaynaklarından mahrum kalacak.

Turizm konusuna ayrı başlık açılan raporda hizmet sektörünün aldığı darbe üzerinde özellikle duruldu.

RAPORDA 2020 ENFLASYON TAHMİNİ AÇIKLANDI

Merkez Bankası'nın cesur adımlar atmasını enflasyonun yüksek çıkmasının engellemeyeceğini tahmin eden Morgan Stanley raporuna göre 2020'de Türkiye'de yüzde 10,6 enflasyon bekleniyor. Ayrıca enflasyon oranlarının yıl sonuna doğru yüzde 7,6'ya düşmesi de beklentiler içerisinde yer alıyor.

MERKEZ BANKASI FAİZ DÜŞÜRECEK

Faiz konusuna değinen rapora göre Merkez Bankası'nın faiz indirimlerine devam edeceği ve faizleri yüzde 7,50'ye kadar çekeceği belirtiliyor. Bütçe açığı tahmininde ise beklenen oran yüzde 6,4 oldu.

isbilgisi.com