İsbilgisi.com / Türkiye'de milyonlarca vatandaş asgari ücrete yapılacak olan zam oranının belirlenmesi için büyük bir heyecan yaşamaya devam ediyorlar. Yaklaşık 30 milyon vatandaşı direkt olarak etkileyecek asgari ücret zammının ne kadar olacağı son günlerin en çok merak edilen konusu oldu. Asgari ücrete ne kadar zam yapılacağına dair önemli gelişmeler yaşanmaya başlandı. İşteasgari ücret zammıyla alakalı son bilgiler...

2021 ASGARİ ÜCRET ZAMMI!

Türkiye'de asgari ücret uzun yıllardır Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın yöenetiminde kurulan Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirleniyor. Her yıl Aralık ayında bu komisyon toplam 4 toplantı yaparak son toplantıda bir sonraki yıl uygulanacak asgari ücreti tespit ediyorlar. 2020 yılı için Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını 4 Aralık Cuma günü yaptı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın ev sahipliğinde online olarak yapılan toplantıda taraflar birbirlerine genel düşüncelerini aktardılar. İkinci toplantı ise işveren temsilcisi olarak komisyonda görev alan TİSK'in ev sahipliğinde 15 Aralık'ta yine online olarak yapıldı. 22 Aralık'ta ise işçi temsilcisi olarak Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda bulunan TÜRKİŞ'in ev sahipliğinde bir topantı yapılacak. Ardından ise son toplantı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ev sahipliğinde gerçekleşecek. Komisyonda 5 işçi temsilcisi, 5 işveren temsilcisi ve 5 de devlet temsilcisi bulunuyor.

ASGARİ ÜCRET KAÇ TL OLACAK?

Asgari ücret ile alakalı 2021 zammının resmen açıklanmasından önce tüm siyasi partiler rakam vererek asgari ücrete yönelik önerilerini ortaya koydu. CHP asgari ücretin 2021'de 3.100 TL olması gerektiğini açıklarken bazı CHP'li belediyelerde uygulanan asgari ücretlerin 4.500 TL'ye kadar çıktığı da görüldü. İYİ Parti ise asgari ücret teklifi olarak rakam verip 3.000 TL olmasını duyurmuştu. Diğer siyasi partiler ise bir miktar daha yüksek bir rakam açıklamışlardı.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI AÇIKLAMASI

Asgari ücret ile alakalı olarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk son yaptığı açıklamasında, “AK Parti döneminde asgari ücreti reel anlamda 1,5 kat arttırdık. Bu yıl da görüşmelerimiz devam ediyor. Uzlaşma içerisinde bir karar alınacağına inanıyoruz. İnşallah herkesin memnun olacağı bir rakamı yine açıklayacağız.” dedi.

İŞVERENLERİN ASGARİ ÜCRET ZAMMI ÖNERİSİ

İşveren temsilcisi TİSK tarafından yapılan son değerlendirmede ise çok zorlu bir süreçten geçildiği ve bunun iş dünyasına olumsuz yansıdığı belirtildi. Bundan dolayı asgari ücret için makul bir rakam belirlenmesini isteyen işveren temsilcileri asgari ücret ile alakalı olarakn verilen devlet desteklerinin de artmasını talep etti. Ayrıca işveren temsilcileri maliyetleri yükseltecek bir kararın istihdam sorunu doğuracağını da ifade ettiler.

TÜRKİŞ ASGARİ ÜCRET İÇİN NE KADAR ZAM İSTİYOR?

İşçileri komisyonda temsil eden taraf olan TÜRKİŞ ise bu yıl çok farklı bir politika takip ediyor. Önceki yıllarda işçi sendikaları ayrı ayrı zam miktarı dile getirirlerken bu yıl işçiler tek ses olmayı başardılar. TÜRKİŞ komisyonda herhangi bir rakam telaffuz etmeyecek. Asgari ücret için ortaya konulacak rakama göre hareket edecek. Eğer makul bir rakam ortaya konulmazsa TÜRKİŞ talebini açıklayacak. Ardından ise bu talebin gerçekleşmemesi durumunda masayı terketmek dahil çeşitli tavırları ortaya koyacak.

SONDA DAKİKA ASGARİ ÜCRET GELİŞMESİ!

2021 asgari ücret zammı ile alakalı bu gelişmeler yaşanırken iktidara yakınlığı ile bilinen A Haber'den çok enteresan bir çıkış geldi. A Haber 2021'de uygulanacak olan asgari ücretin miktarını açıkladı. A Haber Muhabiri Özkan Özcan bir canlı yayın sırasında asgari ücretle alakalı görüşmelerin bilgisini verirken, “Komisyonun yoğun çalışması devam ediyor. Ancak şunu söylemek gerekir ki işçileri temsil eden TÜRKİŞ herhangi bir rakam ortaya koymadı. Öncelikle hükümeti ve işveren temsilcilerinin kartlarını açık etmelerini bekliyorlar. Eğer makul bir rakam ortaya konulursa işçi temsilcileri bu rakamı kabul edecekler.” dedi.

A HABER 2021 ASGARİ ÜCRET ZAMMINI AÇIKLADI!

Özkan Özcan konuşmasının devamında ise, “TİSK (Türkiye İşveren Sendikası Konfederasyonu) artık tarafını net şekilde ortaya koydu. Asgari ücrete enflasyon oranında zam yapılmasını istediklerini açıkladılar. Ayrıca vergi ve prim oranlarında da işverenlere kolaylık sağlanmasını istediler. Şu anda asgari ücret 2324 TL olarak uygulanıyor. Bunun işverene maliyetiise 3458 TL oluyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda son toplantıda Bakan Zehra Zümrüt Selçuk bu rakamı paylaşarak enflasyon oranında asgari ücret zmamını açıklayacak. Bu da yüzde 12 civarında olacak. Bu orandan hareketle 2021'de asgari ücret 2605 TL olacak diyebiliriz. Görüşmeler devam ediyor ama sonunda bu rakam açıklanacak.” ifadelerini kullandı.