Öğrencilere 11 bin 402 TL maaş bağlanacak Öğrencilere 11 bin 402 TL maaş bağlanacak

Borcu olan milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren açıklama Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan EYT'nin meclisten çıkmasının ardından meclisteki bir sonra gündeme gelecek konunun borçlarda yapılandırma olacağından bahsederken açıklamalar dikkat çekti. 

YAPILANDIRMA NE ZAMAN GELECEK?

Kahramanmaraş merkezli depremin meydana gelmesinin ardından mecliste çalışmalar durdurulmuştu. 28 şubat tarihinde meclis çalışmalarına yeniden geri dönerken gündemde ilk olarak EYT yer aldı. EYT bu sabah meclisten çıkarken milyonlarca kişi Resmi Gazete'de yayınlanmasını bekliyor. Resmi Gazete'de yayınlandıktan sonra birçok kişi EYT için başvurularına başlayacak. 

Depremin meydana geldiği illerde fatura borçlarına değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında "Deprem sonrası şehirlerin hızla ayağa kalkabilmesii çin Afet Yeniden İmar Fonu kuruyoruz. Şeffaf bir yönetimle işleyecek bu fon, afetler için uzun vadeli kaynaklar sağlayarak bütçe üzerindeki yükü azaltacak. Son olarak deprem bölgesindeki yıkık, yıkılacak, ağır hasarlı orta hasarlı tüm binaların 6 Şubat tarihi itibarıyla geçmişe dönük tüm borçlarını siliyoruz. Depremin en yıkıcı etkilerinin görüldüğü Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman Malatya illerini tamamıyla, Gaziantep'in Islahie ve Nurdağı ilçelerindeki elektrik ve doğalgaz faturalarının tanziğm ve tahsilini 3 ay süre ile erteliyoruz" iifadelerini kullandı.

BORÇ YAPILANDIRMA KAÇ TL'Yİ KAPSAYACAK?

EYT düzenlemesinin ardından meclisin sıradaki konusunun yapılandırma kanun teklifinin sırada olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan 2 bin TL altındaki borçların silinebileceğinden bahsederken açıklamasında "Yapılandırma Kanun teklifi de gündeme geliyor. Adli ve idari para cezalarının yanı sıra 2 bin liranın altındaki vergi borçlarının silinmesi, KYK borçlarını, ehliyetlerdeki bazı ceza puanlarının kaldırılmasını içeriyor. Ayrıca vatandaşlarımızın ekonomik yüklerini kaldıracak düzenlemeler getiriyoruz. BOTAŞ sanayi ve elektrik üretiminde kullanılan doğalgaza indirime gidecek. Yüzde 20'lik indirimin serbest piyasadaki fiyata yansımasını bekliyoruz. İnşallah Karadeniz gazını, milli sistemimize vermeye başlayınca çok daha rahat edeceğiz" dedi.