Türkiye'de emeklilik sisteminde sık sık yapılan değişiklikler nedeniyle çok sayıda vatandaş mağdur oldu. İşe başladıklarında uygulanan sistem ile erken yaşya emekli olabilecek çalışanların ellerinden yıllar içerisinde yapılan kanuni değişikliklerle erken emeklilik imkanları alındı. Ortaya büyük bir mağduriyet çıkarken Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) kendileri hakkında bir kanuni düzenlemenin yapılmasını uzun zamandır talep ediyorlar.

2021 BÜTÇESİNDE EYT DÜZENLEMESİ VAR MI?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin seçim vaadi olan EYT düzenlemesi ile alakalı olarak milyonlarca vatandaş umutlu bekleyişlerini sürdürüyorlar. Cumhur İttifakı'nın kilit ismiolan Devlet Bahçeli'nin verdiği sözü yerine getirmesini bekleyen vatandaşlar her gün EYT yasası TBMM'den geçti mi şeklinde araştırma yapıyorlar. Bu konuda yetkili isimler ser verip sır vermezken vatandaşlar şu anda görüşmeleri süren 2021 bütçesinde kendileri için bir hazırlık olup olmadığını öğrenmek istiyorlar. Elde edilen son bilgilere göre EYT'liler için 2021 Merkezi Yönetim Bütçesi Kanun Teklifi'nde herhangi bir detay bulunmuyor.

BAKAN ALBAYRAK EYT AÇIKLAMASI YAPMIŞTI!

Türkiye'de ekonominin patronu olan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak geçtiğimiz aylarda EYT'lileri üzecek bir açıklamaya imza atmıştı. Mağduriyetlerinin bir an çnce giderilmesini isteyen EYT'liler yetkili isimlerin müjde haberlerini duymak isterken Bakan Berat Albayrak'ın açıklamaları ile şok olmuşlardı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yapmış olduğu EYT açıklamasında, “EYT gündemimizde kesinlikle yok. Türkiye'nin sırtına yük olacak hiçbir şeye müsaade etmeyiz. EYT'liler de boşuna beklemesinler. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını alıp onlara vermeyiz. Onlar da herkes gibi şartları doldurduklarında emekli olacaklar. EYT ile alakalı bir çalışmamız şu anda yok ve ileride de olmayacak.” demişti.

EYT NEDİR?

Açılımı Emeklililkte Yaşa Takılanlar olan EYT'nin ne olduğu da vatandaşlarca merak ediliyor. Çalıştıkları süre içerisinde emekli olabilmek için prim gün sayısını dolduran ve sigortalılık süresi şartını yerine getiren ama yaş sınır nedeniyle emeklşi olamayan vatandaşlar EYT kısaltması ile anılmaktadırlar. Bu vatandaşlar yapılacak yasal bir değişiklikle erken yaşta emekli olabilecekler. Emekli olabilmek için yıllarca beklemek zorunda kalmayacaklar.

TÜRKİYE'DE KAÇ EYT'Lİ VAR?

Merak edilen konulardan birisi de Türkiye'de kaç EYT'li olduğudur. Elde edilen verilere göre Türkiye'de emekli olabilmek için yaşlarının dolmasını bekleyen çalışanların toplam sayısı 5.251.789 kişi oldu. Bu vatandaşlar erken emekli edilirlerse işsizlik sorununa da çare bulunmuş olunacak. 5 milyon çalışanın çalışma hayatından çıkması ile genç işsizler iş sahibi olabilecekler.

isbilgisi.com